Syn.: Stipa pennata var. dasyphylla Czern. ex Lindem., Stipa grafiana var. hirsuta Velen. ex Čelak., Stipa pulcherrima subsp. dasyphylla (Czern. ex Lindem.) Podp., Stipa pulcherrima var. villifolia (Simonk.) Podp.
Čeleď: Poaceae Barnhart – lipnicovité
Stipa dasyphylla
Rozšíření: Eurosibiřský druh – střední a jižní Evropa, na východě v Povolží a Podoní, dále i na Kavkaze a jihozápadní Sibiři. U nás se vyskytuje vzácně v jihozápadní části Českého středohoří a na jižní Moravě.
Ekologie: Roste na kamenitých a skalnatých stráních, ve stepích, v pásmu nížin a pahorkatin. Kvete během května.
Stipa dasyphylla
Popis: Trsnatá rostlina, až 80 cm vysoká, pochvy přízemních listů hustě chlupaté, jazýčky přízemních listů 1–3 mm, stébelných až 5 mm, čepele až 3 mm široké, šedozelené, jemně chlupaté, chlupy měkké, až 1,2 mm dlouhé, patrné i bez lupy, vzpřímené až šikmo odstálé. Lata z 5–7 klásků, plevy až 7 cm, osinaté, plucha až 22 mm, nahoře se 7 řádky chlupů, které většinou dosahují báze osiny, osina až 45 cm dlouhá, pérnatě chlupatá.
Ohrožení a ochrana: Kavyl chlupatý je zařazen mezi silně ohrožené druhy naší květeny (C2r), ve stejné kategorii je chráněn i zákonem (§2). Na Slovensku je druhem potenciálně ohroženým (NT) a také zde zákonem chráněným, stejně tak v Maďarsku. Je uveden také v Červené knize Ukrajiny.
Stipa dasyphyllaStipa dasyphylla
Stipa dasyphylla
Fotografováno dne 3. 5. 2008 (Slovensko, Burda).