Syn.: Aristida brachypoda Tausch, Aristida floccosa Coss. et Durieu, nom. inval., Aristida floccosa Coss. ex Batt. et Trab., Aristida lanuginosa (Burch.) Batt. et Trab., nom. illeg., Aristida oranensis Henrard, Aristida plumosa L., Arthratherum plumosum (L.) Nees, Stipagrostis brachypoda (Tausch) De Winter, Stipagrostis fallax H. Scholz, Stipagrostis oranensis (Henrard) De Winter, Stipagrostis szovitsiana (Trin. et Rupr.) Mussajev
Čeleď: Poaceae Barhart – lipnicovité
Stipagrostis plumosa
Rozšíření: Areál se táhne od severozápadní Afriky až do Indie, na severovýchod zasahuje do podhůří Kavkazu a do středoasijských republik.
Ekologie: Stanovištěm jsou vyprahlé kamenité svahy se suchými trávníky nebo pastvinami, roste i na polopouštích.
Stipagrostis plumosa
Popis: Vytrvalá trsnatá tráva až 30 cm vysoká; stébla jsou přímá nebo kolénkatě vystoupavá, s internodii pod uzlinami pýřitými. Listy jsou svinuté, 4–12 cm dlouhé a 0,3–0,8 mm široké, na špičce pichlavé; jazýček tvoří věneček chloupků. Květenství je stažená lata, často v dolní části ukrytá v pochvě nejvyššího listu; klásky jsou jednokvěté, 1,1–1,5 cm dlouhé; obě plevy jsou si podobné, kopinaté, 0,9–1,5 cm dlouhé; plucha je podlouhlá, 3,5–5,5 mm dlouhá, na hřbetě oblá, na vrcholu s 3 osinami, vrcholová má spirálovitě zkroucenou, lysou, 0,5–1(–1,5) cm dlouhou část bazální, na kterou navazuje 2,5–6 cm dlouhá část koncová, která je péřitě chlupatá, obě postranní osiny jsou lysé, 1–2,5 cm dlouhé. Obilky jsou 1,5–2 mm dlouhé.
Stipagrostis plumosa
Stipagrostis plumosa
Stipagrostis plumosaStipagrostis plumosa
Stipagrostis plumosa
Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, ve dnech 2. a 3. 10. 2015 (Omán, gov. Ad Dakhiliyah, Misfat al Abriyyin).