STROBILANTHES HAMILTONIANA (Steud.) Bosser et Heine

Syn.: Diflugossa colorata (Nees) Bremek., Goldfussia colorata Nees, Ruellia hamiltoniana Steud., Strobilanthes colorata Nees, Strobilanthes colorata (Nees) T. Anderson
Čeleď: Acanthaceae – paznehtníkovité

Strobilanthes hamiltoniana

Rozšíření: Druh pochází z himálajské oblasti, kde se vyskytuje v pásu od severní Indie přes Nepál a Bhútán až po jihovýchodní Tibet, zasahuje zřejmě i do severní Barmy. Bývá pěstován v řadě oblastí světa, kde může i zplaňovat. V některých zemích má jeho šíření až invazivní charakter (např. Réunion).

Ekologie: Roste na horských svazích, v nadmořských výškách zhruba od 800 až do 2000 m, sekundárně se šíří v okolí lidských sídel a zahrad, na rumištích a skládkách.

Strobilanthes hamiltoniana

Popis: Bohatě větvený keř, 50–150 cm vysoký, s větvemi v průřezu hranatými, lysými. Listy jsou vstřícné, řapíkaté, horní bývají přisedlé, kopinaté až vejčité, 5–19 cm dlouhé a 2–8,5 cm široké, na bázi klínovité až srdčité, po okraji vroubkované, na vrcholu zašpičatělé, lysé, se 4–7 vedlejšími žilkami po každé polovině listu. Květenství je terminální nebo axilární, latnaté, až 30 cm dlouhé; listeny jsou obvejčité, 3–5 mm dlouhé a 2 mm široké, lysé, opadavé; vřeteno je lysé nebo chlupaté, květy vyrůstají jednotlivě, jejich stopka je 1,5–5 mm dlouhá; kalich je 8–10 mm dlouhý, lysý, 5cípý; koruna je trubkovitá, zakřivená, při vrcholu rozšířená, bílá, nafialovělá nebo u pěstovaných a zplanělých rostlin růžová, 3,5–4 cm dlouhá, vně lysá, korunní cípy jsou vejčité, 4–5 mm dlouhé, zaokrouhlené; tyčinky jsou 4, jejich nitky jsou lysé, nestejně dlouhé; čnělka je až 38 mm dlouhá. Plodem je tobolka, 10–15 mm dlouhá.

Využití: Druh je v tropických oblastech často pěstován jako okrasná rostlina. Pěstované rostliny bývají většinou lysé a růžovokvěté.

Strobilanthes hamiltoniana
Strobilanthes hamiltoniana

Fotografovala Jindříška Vančurová, dne 16. 10. 2012 (Mauricius, Le Pouce).