Syn.: Phlebophyllum angustifolium Benth. ex C. B. Clarke, Phlebophyllum kunthianum Nees, Strobilanthes kunthianus (Nees) T. Anderson, orth. var.
Čeleď: Acanthaceae Juss. – paznehtníkovité

Strobilanthes kunthiana

Rozšíření: Malabarský endemit, roste na nevelkém území horských skupin Anamalais a Nilgiri v Západním Ghátu na jihozápadě Indie ve státech Karnátaka, Kérala a Namil Nadu.

Ekologie: Stanovištěm jsou horské trávníky nad horní hranicí lesa v nadmořské výšce (500–)1600–2000 m.

Strobilanthes kunthiana

Popis: Monokarpický keř vysoký 0,3–0,6(–1,8) m; větvičky jsou lysé, hnědočervené. Listy jsou vstřícné, krátce řapíkaté, eliptické, asi 6 cm dlouhé a 3 cm široké, na líci lysé. Květenství je klasovité, 3–5 cm dlouhé, vyrůstá v úžlabí horních listů; listeny pod květenstvím jsou 2–3, eliptické, plstnatě chlupaté; listeny pod květy jsou vejčité, asi 1,2 cm dlouhé, hnědě plstnaté; kalich je zvonkovitý, asi 1 cm dlouhý, se zašpičatělými cípy; koruna je jen slabě souměrná, asi 2,5 cm dlouhá, modrá; tyčinky jsou 4; semeník je svrchní. Plody jsou tobolky.

Poznámka: Podobně jako mnozí další zástupci rodu Strobilanthes je i tento druh monokarpický: jeho kvetení se vyznačuje charakteristickou periodicitou, která u něj činí obvykle 12 let. V oblasti Munnaru, odkud pocházejí naše snímky, kvetl na podzim v letech 2006 a 2018, v prvních měsících roku 2019 dokvétaly poslední květy. Mechanismus synchronizace kvetení (keře naráz rozkvétají v celé horské skupině), není u těchto rostlin zatím přesvědčivě vysvětlen. Kvetení tohoto druhu je oblíbenou atrakcí, která na jeho lokality láká četné návštěvníky: rostlina je populární pod lidovým jménem neelakurinji (v jazyce malayalam).

Strobilanthes kunthiana
Strobilanthes kunthiana
Strobilanthes kunthiana

Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, dne 22. 1. 2019 (Indie, Kérala, Munnar).