Syn.: Strobilanthes micranthus Wight, orth. var., Taeniandra micrantha (Wight) Bremek
Čeleď: Acanthaceae Juss. – paznehtníkovité

Strobilanthes micrantha

Rozšíření: Endemit malého území na pomezí jihoindických států Kérala a Tamil Nadu, roste pouze na jihozápadě pohoří Západní Ghát.

Ekologie: Charakteristická součást podrostu stálezelených lesů a horských porostů typu shola. Lokality leží v nadmořských výškách 700–2000 m. Kvete od září do prosince, obvykle v intervalu 15 let.

Strobilanthes micrantha

Popis: Velký stálezelený keř, obvykle monokarpický, dorůstá výšky 1–3,5 m; větvičky jsou na průřezu hranaté, lysé. Listy jsou vstřícné, řapíkaté; čepel je podlouhlá, až 18 cm dlouhá a 9 cm široká, s 9 páry postranních žilek, na žilkách na rubu chlupatá, na bázi dlouze klínovitá, na okraji mělce vroubkovaná, na vrcholu zašpičatělá. Květenství je úžlabní, klasovité, husté, 5–10 cm dlouhé; listeny jsou kopinaté, asi 2,5 cm dlouhé, chlupaté, na vnitřní straně nad bází s oválným vtlakem; kalich je asi 1,7 cm dlouhý, s úzce kopinatými cípy; koruna je zvonkovitá, asi 1,8 cm dlouhá, hnědočervená, uvnitř chlupatá; nitky jsou chlupaté. Plodem je tobolka; semena jsou plochá, podlouhlá, asi 6 mm dlouhá.

Poznámka: Mezi početnými druhy rodu Strobilanthes v Západním Ghátu se tento druh snadno pozná podle klasovitých květenství s květy nápadně kratšími než listeny.

Strobilanthes micrantha
Strobilanthes micrantha
Strobilanthes micrantha

Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, dne 23. 1. 2019 (Indie, Kérala, Munnar, Pampadum Shola National Park).