Syn.: Endopogon viscosus Arn. ex Nees
Čeleď: Acanthaceae Juss. – paznehtníkovité
Strobilanthes viscosa
Rozšíření: Endemit ostrova Srí Lanka. Na ostrově roste 31 druhů rodu Strobilanthes a 26 z nich je zde endemických. Druh Strobilanthes viscosa se vyskytuje na tomto ostrově ve dvou varietách – S. viscosa var. digitalis se nachází v pohoří Knuckles, S. viscosa var. viscosa v centrální vysočině kolem Adam’s Peak a v oblasti Nuwaraeliya.
Ekologie: Druh roste v lesích a druhotných křovinách v horských oblastech centrální vysočiny ostrova. Kvete od listopadu do března, na rozdíl od jiných druhů rodu Strobilanthes lze nalézt květy každý rok.
Strobilanthes viscosa
Popis: Polokeř nebo keř, obvykle vzpřímený, dorůstá výšky 0,3–2,5(–4) m. Listy jsou vstřícné, řapíky 0,3–4,5 cm dlouhé, čepele eliptické, na vrcholu krátce zašpičatělé, 2,5–12 cm dlouhé a 1,5–5,5 cm široké, na okraji pilovité, na líci tmavě zelené, lysé až chlupaté, na rubu světlé, lysé, pýřité až chlupaté, obvykle jemněji než na horním povrchu. Květenstvím jsou větvené klasy, terminální nebo axilární, 2–11 cm dlouhé, hustě pokryté žláznatými chlupy (S. viscosa var. digitalis má klasy většinou jednoduché a květenství téměř lysé). Listeny kopinaté, špičaté, žláznatě chlupaté (vzácně lysé), kalich 1,2 cm dlouhý, trubkovitý, cípy v květu kopinaté, 4 mm dlouhé, žláznatě chlupaté, v plodu asi 1,5 cm dlouhé. Koruna 2–3 cm dlouhá, bílá nebo světle růžově fialová, o průměru asi 2 cm, trubka válcovitá, rozšířená u báze, zúžená u hrdla, pýřitá, laloky vejčité až okrouhlé, tyčinky 2. Plodem jsou podlouhlé tobolky 1,5 cm dlouhé, hladké, se 4 semeny.
Strobilanthes viscosa
Strobilanthes viscosa
Strobilanthes viscosa
Strobilanthes viscosa
Fotografováno dne 18. 2. 2014 (Srí Lanka, Horton Plains).