Česká jména: sturač (Presl 1846), styrač obbasie (Mareček 2001)
Čeleď: Styracaceae Dum. – styračovité
Styrax obassia

Styrax obassia

Rozšíření: Střední Čína v provinciích An-chuej (Anhui), Chu-pej (Hubei), Ťiang-si (Jiangxi), jihovýchodní Liao-ning (Liaoning), Šan-tung (Shandong), Če-ťiang (Zhejiang), také Japonsko a Korea.
Ekologie: Vlhké humózní lesy, především podél potoků. V horách stoupá do nadmořské výšky 1500 m.
Popis: Strom dorůstající do výšky 15 m, u nás spíše statný vícekmenný keř. Letorosty poměrně silné, v mládí plstnaté hvězdicovitými chlupy, olysávající. Bazální listy vstřícné, následující listy střídavé. Řapík širokou bází kryje pupeny. Listy jsou široce eliptické až vejčité, kolem 10(–15) cm dlouhé, poměrně tuhé, oddáleně jemně zubaté, někdy s několika velkými zuby. Spodní strana listu je běloplstnatá. Květy jsou bílé, vonné, v převislých hroznech po 10–20. Hrozny jsou obvykle koncové, ale mohou být i 2–3 hrozny postranní. Kalich je šedě plstnatý, koruna bílá či narůžovělá. Kvete začátkem léta.
Poznámka: Okrasná dřevina, která se občas pěstuje jako krásná a zajímavá solitéra ve větších zahradách a parcích. Vyžaduje dostatek světla a v době sucha zalévat. Mladší rostliny chráníme pro jistotu před mrazem.
Styrax obassia
Fotografováno dne 20. 5. 2004 (Botanická zahrada hlavního města Prahy).