SUAEDA MONOICA Forssk. – solnička / soľnička

Syn.: Lerchia monoica Kuntze, Salsola monoica Poir., Schoberia monoica Steud.
Čeleď: Amaranthaceae – laskavcovité

Suaeda monoica

Rozšíření: Rozsáhlý areál se rozprostírá převážně v Africe. Roste na Kapverdských ostrovech, ve střední Africe v Čadu a dále ve východní části kontinentu od Egypta až po Mosambik, rovněž na Sokotře. V Asii byl tento druh zjištěn na Sinaji, v jižním Izraeli, dále na řadě míst Arabského poloostrova, zasahuje i na jihovýchod Indie a na Srí Lanku.

Ekologie: Nejčastěji roste na zasolených písčinách, zejména na pobřežních dunách, občas ale roste i ve vnitrozemí a vystupuje do nadmořské výšky 1100 m.

Popis: Lysý bohatě větvený keř, dorůstá výšky až 3 m; kmínek může mít až 30 cm v průměru. Listy jsou dužnaté, střídavé, čárkovité, zploštěle válcovité, 1–2,5(–4) cm dlouhé a 1,5–3,5 mm široké, zelené, na vrcholu víceméně tupé. Pětičetné květy vyrůstají v přisedlých zkrácených svazečcích v úžlabí nejvyšších listů, jsou obvykle jednopohlavné (avšak samčí i samičí na jedné rostlině); samčí jsou poněkud větší, vyvíjejí se dříve, nesou drobné okvětní lístky srostlé v dolní třetině, 5 tyčinek a pistillodium; asi 1 mm dlouhé, zelenavé, dužnaté; samičí mají okvětí srostlé až téměř k vrcholu, které se za plodu nezveličuje, nesou nepatrná staminodia a semeník s 3–4 bliznami. Plody jsou 1,5–2 mm dlouhé nažky pevně obalené vytrvalým blanitým okvětím.

Suaeda monoica
Suaeda monoica
Suaeda monoica

Fotografováno dne 24. 2. 2010 (Jemen, Sokotra, Ghubbah).