Čeleď: Brassicaceae Burnett – brukvovité
Subularia monticola
Rozšíření: Druh byl dosud zjištěn v nejvyšších východoafrických pohořích v Etiopii, Keni, Tanzánii (Kilimandžáro), Ugandě a Kongu.
Ekologie: Charakteristický druh pramenišťních mokřadů v depresích v afroalpinském stupni, zejména na místech, kde se koncentruje voda ze srážek nebo z tajícího sněhu. Roste jako obojživelná rostlina v mělkých periodických loužích, místy v této vegetaci tvoří dominantu. Lokality se nacházejí v nadmořských výškách 2700–4750 m.
Subularia monticola
Subularia monticola
Popis: Krátkověká bezlodyžná bylina vysoká 5–15 cm. Listy tvoří hustou přízemní růžici, jsou poněkud dužnaté, čárkovité až šídlovité, 0,8–8,5 cm dlouhé a asi 2 mm široké, celokrajné, lysé, na konci tupé. Chudokvěté hrozny vyrůstají z paždí listů a jsou kratší nebo stejně dlouhé jako listy; květy jsou velmi drobné, 4četné; kališní lístky jsou vytrvalé, vejčité, asi 1 mm dlouhé; korunní lístky jsou bílé, 1–3,2 mm dlouhé, poněkud delší než kalich; tyčinek je 6. Plody jsou stlačeně elipsoidní nebo vejcovité šešulky dlouhé 2–4 mm.
Poznámka: Do rodu Subularia patří tři taxony velmi podobného vzhledu i ekologických nároků. Zatímco Subularia aquatica var. aquatica roste především v přímořských oblastech západní Evropy, odkud přesahuje až do severního Ruska (kromě toho má izolovanou lokalitu v bulharských horách), Subularia aquatica var. americana je široce rozšířena v Severní Americe. Třetím taxonem rodu je právě tento endemit afrického vysokohoří. V Simienských horách je součástí velmi pozoruhodného společenstva, k jehož dominantám patří ještě Tillaea granvikii, Callitriche hedbergiorum a Limosella major.
Subularia monticola
Subularia monticola
Subularia monticola
Fotografováno dne 30. 10. 2013 (Etiopie, Simien Mountains, Imet Gogo).