Čeleď: Cactaceae Juss. – kaktusovité
Sulcorebutia pulchra var. longispina
Rozšíření: Kaktusy rodu Sulcorebutia jsou endemity Bolívie. Tato varieta pochází z departamentu Chuquisaca, provincie Zudañez.
Ekologie: Varieta se vyskytuje na hřebenech hor, na místech plně osluněných bez přítomnosti stromů a keřů. Roste v kamenité půdě či ve skalních výchozech. Rostliny z typové lokality se vyskytují v nadmořské výšce 2850 m. Doprovodnou vegetaci tvoří bylinná suchomilná vegetace a další druhy z čeledi Cactaceae, jako například Lobivia cinnabarina či Parodia prestoensis.
Popis: Rostlina odnožující, tvořící trsy, stonek 40–50 mm široký a 20–30 mm vysoký, polokulovitý až kulovitý, epidermis zelenavě šedá až načervenalá, ve stáří stříbřitě šedočervená, kořeny silné a dužnaté. Žebra spirálovitá, rozpadlá do bradavek. Květy nálevkovité, až 50 mm dlouhé a 40 mm široké, světle růžovofialové až světle červené, jícen světlejší. Od Sulcorebutia pulchra var. pulchra se liší 3–30 mm dlouhými, tenkými, zkadeřenými trny v barvě bílé, žluté, hnědé až černé.
Sulcorebutia pulchra var. longispinaSulcorebutia pulchra var. longispina
Sulcorebutia pulchra var. longispina
Ohrožení a ochrana: Ohrožení spočívá v narůstajícím tlaku na lokality ze strany místních zemědělců a pastevců. Lokality bývají rozorávány a přeměňovány v neúrodná políčka. Při pastvě zase hrozí rostlinám okus a sešlap.
Všechny druhy z čeledi Cactaceae jsou chráněny podle úmluvy o obchodu s ohroženými druhy rostlin CITES.
Sulcorebutia pulchra var. longispina
Fotografováno v červnu 2010 (kulturní rostlina se sběrovým číslem VS 347).