Syn.: Weingartia roberto-vasquezii (Diers et Krahn) Hentzschel et K. Augustin
Čeleď: Cactaceae Juss. – kaktusovité
Sulcorebutia roberto-vasquezii
Rozšíření: Tento zástupce endemického bolivijského rodu se vyskytuje v okolí Padilla (departament Chuquisaca, provincie Tomina, Bolívie).
Ekologie: Roste v na skalnatém kopci ve skalních kapsách, které jsou vyplněny křemičitým pískem. Vzhledem ke sporé doprovodné vegetaci je naleziště vystaveno přímému slunečnímu záření. Výskyt se pohybuje v nadmořské výšce okolo 1 300 metrů.
Popis: Stonek jednotlivý, pouze při poškození vegetačního vrcholu odnožující, až 60 mm široký, vysoký 50 mm, přecházející v až 70 mm dlouhý řepovitý kořen. Epidermis tmavě zelená nebo až tmavě načervenale hnědavá. Žebra rozpadlá do nevysokých bradavek. Areoly úzké, 0,5–1,0 mm široké a 3–6 mm dlouhé s krátkou, světle žlutavou až světe hnědavou plstí. Trny hřebenovitě uspořádané, drsné, okrajové v počtu 14–24, do stran orientované, bělavé, žlutavé či světle hnědavé, dlouhé kolem 10 mm. Příležitostně jeden trn středový. Květy 23–30 mm dlouhé, 35–45 mm široké. Vnitřní okvětní lístky bílé až nažloutle krémové, příležitostně narůžovělé, vnější bílé až krémové se slabě zelenavým a lilarůžovým horním koncem. Plod kulovitý, 5,0–6,5 mm široký, semena kulovitá až nepravidelně vejčitá, 1,0–1,5 mm dlouhá a 0,9–1,3 mm široká.
Ohrožení a ochrana: Všechny druhy z čeledi Cactaceae jsou chráněny podle úmluvy o obchodu s ohroženými druhy rostlin CITES.
Poznámka: Sulcorebutia roberto-vasquezii byla popsána teprve v roce 2005, podle sběru Wolfganga Krahna. Druhové jméno bylo zvoleno na počest jednoho z nejvýznamnějších znalců bolivijské kaktusové flóry Roberta Vasqueze. Dle popisu kvete přibližně 85 % populace bílým květem, u zbytku převládá lila barva květů. Bílá dominantní barva u většiny populace je u rodu Sulcorebutia zcela ojedinělá a vzácná. Je možné se setkat s ojedinělými bělokvětými odchylkami i u jiných druhů, ale vždy se jedná jen o zlomek rostlin z dané populace.
Sulcorebutia roberto-vasquezii
Sulcorebutia roberto-vasquezii
Fotografováno dne 6. 6. 2011 (rostlina pochází z kultury).