Švehlova lípa v Přistoupimi

Švehlova lípa v Přistoupimi

Tilia platyphyllos subsp. cordifolia, lípa velkolistá srdcolistá (Malvaceae):

Tato lípa byla vysazena v obci Přistoupim (okres Kolín) dne 6. května 1934 k uctění památky prvorepublikového politika Antonína Švehly (1873–1933). Hostivařský statkář A. Švehla se podílel na vyhlášení samostatného Československa, byl předsedou tří československých vlád a také předsedou tehdejší Agrární strany. Těšil se evidentně značné obecné oblibě, čemuž nasvědčuje i nemalý počet na jeho počest vysázených lip, přičemž některé z nich byly vysazovány dokonce ještě za jeho života. Spolu s lípami republiky či svobody jsou tedy i Švehlovy lípy pozoruhodným projevem prvorepublikové úcty a vděčnosti.
Přistoupimská lípa by měla mít v současnosti kolem 90 let, na tento věk však nevypadá. Roste v zástinu sousední lípy srdčité, která byla vysazena blíže u kostela, navíc je ze všech stran obklopena zpevněnou silnicí. Toto stanoviště jí neprospívá.

Maličká středočeská obec Přistoupim je místem prazvláštním. Vždycky si tu vzpomenu na scénu z Andaluského psa, ve které se vzrušený muž snaží znásilnit mladou ženu. Jenže nezvládá se zbavit všech pout, které mu v tom brání: na zádech zavěšených starozákonních desek, ke kterým jsou přivázáni ještě dva živí mniši, dvě klavírní křídla (patrně symbol umění a kultury obecně) a mrtví osli (nejspíš symbol racionality, vědy i technického pokroku).
Podle pověsti prý právě tady v Přistoupimi zlický kníže Radslav pochopil, že oním vyvoleným, který může vést české kmeny, není on, nýbrž kníže Václav z rodu Přemyslovců. Na znamení nejvyšší úcty tu před Václavem padl na kolena. A aby tato pověst nebyla jen pouhou poetickou představou, vzpomeňme, že nad vesnicí se táhne nízké návrší, na kterém se v 8. a 9. století nacházelo poměrně rozsáhlé slovanské hradiště. Pod dávným hradištěm stojí synagoga, nedaleko od ní i židovský hřbitov, o kousek dál se zase zvedá zvonice kostela svatého Václava se sochou v tomto kraji oblíbené světice, Tismické madony. Hned vedle roste i zmiňovaná lípa upomínající na naši prvorepublikovou svobodu. A do tohoto vpravdě malebného obrazu silou blesku pronikají dvě absolutně surrealistické věže gigantického liblického vysílače, nejvyšší to stavby na celém našem území a už od dob poslední světové války oběma totalitními režimy používané velmi výkonné rušičky dlouhovlnného signálu ze zahraničí.
Je tu opravdu všechno jako v Buñuelovi, Starý i Nový zákon, prastará historie a s ní spojená kultura. Ty zbývající osly nechť si laskavý čtenář přiřadí k místním reáliím sám.

Švehlova lípa v Přistoupimi
Švehlova lípa v Přistoupimi
Švehlova lípa v Přistoupimi
Švehlova lípa v Přistoupimi
Švehlova lípa v Přistoupimi
Švehlova lípa v Přistoupimi

Fotografováno dne 8. 7. 2020.