Syn.: Donia formosa G. Don, Clianthus formosus (G. Don) Ford et Vickery, Colutea novae-hollandiae Walp., Willdampia formosa (G. Don) A. S. George
Čeleď: Fabaceae Lindl. – bobovité
Swainsona formosa
Rozšíření: Centrální a jižní Austrálie. Na západě od Karratha (Západní Austrálie), přes střední část na východ po New South Walles a Queensland, na severu od Alice Springs (Northern Territory) až na jih státu Jižní Austrálie. Vyskytuje se ve všech australských státech, kromě státu Victoria. Do Evropy (Anglie) byl tento druh přivezen v roce 1855.
Ekologie: Druh rostoucí ve velmi suchých oblastech buše a na poušti.
Popis: Jednoletá nebo dvouletá až krátkověce vytrvalá bylina s dlouhými kořeny a přežívajícími kořenovými výběžky. Lodyhy většinou poléhavé, někdy (květonosné) vzpřímené, 50–150, výjimečně 200 cm dlouhé, šedozelené až načervenalé, oblé s málo výraznými hranami, porostlé odstálými, štětinovitě hedvábnými chlupy. Listy lichozpeřené, až 30 cm dlouhé, stopkaté, na bázi s palisty. Lístky krátce stopkaté až přisedlé, eliptické, zakončené špičkou, šedozelené, na obou stranách chlupaté s výraznou žlutavě bělavou prostřední žilkou. Květenství v 6–9květých okolících nahloučených na konci až 30 cm dlouhých, chlupatých stopek s načervenalými žebry. Květy stopkaté, kalich s 5 zašpičatělými trojúhelníkovitými zuby, horní 2 téměř srostlé. Koruna 4–9 cm dlouhá (od špičky pavézy po špičku člunku), krvavě červená, narůžovělá, výjimečně nažloutlá až bělavá. Dominantní část tvoří dlouze protáhlá kýlnatá zašpičatělá pavéza na bázi s výrazným zduřelým výrůstkem, většinou leskle černým, vzácně v barvě koruny. Křídla šavlovitá, zašpičatělá, člunek dopředu zahnutý, kýlnatý, zašpičatělý. Plodem je asi 5 cm dlouhý lusk s několika plochými semeny. Hlavní doba kvetení je od ledna do července, ale květy se vytváří i v jinou roční dobu, zejména po vydatných deštích.
Poznámka: Swainsona formosa se svojí bizarní stavbou květu poněkud liší od ostatních bobovitých. Pro svoji neopakovatelnou krásu se právem považuje za královnu australské pouště. Je národní rostlinou státu South Australia (Jižní Austrálie).
Swainsona formosaSwainsona formosa
Swainsona formosa
Fotografoval Vladimír Janeček, dne 11. 10. 2002 (centrální Austrálie, buš).