Syn.: Swertia brevipedicellata Gilg ex N. E. Br., Swertia erythraeae Chiov., Swertia wellbyi N. E. Br.
Čeleď: Gentianaceae Juss. – hořcovité
Swertia abyssinica
Rozšíření: Větší část areálu leží v horách východní Afriky, kde roste od Eritrey až po Mozambik, v západní Africe se vyskytuje v Kamerunu a na ostrově Bioko.
Ekologie: Roste v horských trávnících, zejména na sezónně vlhkých místech, na světlinách a na okrajích horských lesů. Lokality leží v širokém rozpětí nadmořských výšek 1500–3350 m.
Swertia abyssinica
Popis: Drobná jednoletá bylina s přízemní růžicí listů; lodyhy jsou tenké, čtyřhranné, 8–65 cm vysoké, větvené v květenství. Listy v přízemní růžici jsou dužnaté, eliptické, obkopinaté až kopisťovité, 3–3,5 cm dlouhé a 1,4–2 cm široké, na vrcholku tupé až uťaté, s křídlatým řapíkem; lodyžní listy jsou přisedlé, vstřícné, vejčité, 1,3–2,6 cm dlouhé a 3–19 mm široké, na bázi srdčitě objímavé, na vrcholu tupé nebo tupě špičaté. Květenství je mnohokvětá vrcholičnatá lata; květy jsou stopkaté, 5(–6)četné; kalich je jen na bázi srostlý, cípy jsou obkopinaté až kopisťovité, 3,5–7 mm dlouhé, 2 jsou širší než ostatní; koruna je kolovitá, cípy jsou eliptické, obvejčité až obkopinaté, 0,5–1,3 cm dlouhé, tupé, uťaté až tupě špičaté, uvnitř bílé, s 2 žlutými, na okraji třásnitými nektarii, na vnější straně většinou s tmavým proužkem; tyčinky jsou 2,6–5 mm dlouhé; semeník je svrchní, tvořený 2 plodolisty. Plodem je elipsoidní tobolka dlouhá 0,9–1,5 cm.
Poznámka: Od většiny východoafrických kropenáčů se liší jednoletostí, což je spojeno s úplnou absencí sterilních výhonů. Z jednoletých zde rostou ještě Swertia usambarensis a Swertia welwitschii, které však mají úzké lodyžní listy i úzké, k bázi nezúžené kalichy.
Swertia abyssinica
Swertia abyssinica
Swertia abyssinica
Fotografováno ve dnech 28. a 31. 10. 2013 (Etiopie, Simien Mountains: Simien Lodge a Sone).