Syn.: Aster ericoides L., Chrysopsis ericoides (Torr.) Torr. et James ex Eaton, Eucephalus ericoides (L.) Nutt., Lasallea ericoides (L.) Semple et L. Brouillet, Virgulus ericoides (L.) Reveal et Keener
Česká jména: hvězdnice vřesovcová (Kubát 2002), astřička (Danihelka 2012)
Čeleď: Asteraceae Bercht. et J. Presl – hvězdnicovité
Symphyotrichum ericoides
Rozšíření: Severoamerický druh. Areál sahá od Kanady přes většinu států USA až do severního Mexika (Coahuila, Nuevo León). Kromě nominátní variety se rozlišuje i var. pansum, která se vyskytuje spíše v horských polohách severozápadní části areálu – naproti tomu nominátní varieta je domácí spíše v jeho jihovýchodní části, sestupuje i do nížin.
Ekologie: Roste na suchých, ale i vlhčích či vysychavých stanovištích, v prérii, na písečných dunách, polích, říčních březích, železničních náspech i podél silnic a cest, v nadmořských výškách od 30 až do 2200 m. Kvete od srpna do listopadu.
Symphyotrichum ericoides
Popis: Vytrvalá bylina, 20–80(–100) cm vysoká. Lodyhy jsou vystoupavé až přímé, šedohnědé až hnědé, řídce chlupaté. Přízemní listy jsou přisedlé, obkopinaté, 10–50 × 10–25 mm, 3žilné, celokrajné, vzácněji i na okraji zubaté, chlupaté nebo lysé, lodyžní listy jsou také přisedlé, 1- nebo 3žilné, čárkovité až kopinaté, 10–40(–60) × 1,5–4(–7) mm, chlupaté, horní listy úzce vejčité, 10–40 × 1,5–3,5 mm. Úbory po 1–200 v latnatých soukvětích, zákrov je 3–4řadý, zákrovní listeny jsou obkopinaté, nestejné, pevné, na vrcholu zašpičatělé a s krátkým trnem, zelená část ve tvaru kosočtverce, jazykovitých květů je (8–)10–18(–20), liguly jsou bílé, vzácně i růžové nebo namodralé, trubkovitých květů je 6–12(–20), jejich koruny jsou žluté, 2,5–4 mm. Plodem je nažka s bílým chmýrem 3–4 mm dlouhým.
Poznámka: Pod jménem Symphyotrichum ericoides (eventuálně Aster ericoides) jsou evropskými zahradnickými firmami mnohdy nabízeny nejrůznější hybridy a kultivary odvozené od druhů Symphyotrichum dumosum, S. lateriflorum, S. pilosum nebo S. racemosum. Většina těchto určení bývá chybná, tyto omyly přetrvávají v evropské zahradnické literatuře už do 19. století.
Symphyotrichum ericoidesSymphyotrichum ericoides
Symphyotrichum ericoides
Symphyotrichum ericoides
Symphyotrichum ericoides
Symphyotrichum ericoides
Fotografováno dne 12. 8. a 22. 9. 2013 (Kanada, Alberta, Calgary, okolí zavlažovacího kanálu a Confluence Park).