Syn.: Aster altissimus Moench, Aster concinnus Colla, Aster novae-angliae L., Aster spurius Willd., Lasallea novae-angliae (L.) Semple et Brouillet, Virgulus novae-angliae (L.) Reveal et Keener
Česká jména: hvězdnice novoanglická (Kubát 2002), astřička novoanglická, hvězdnice novoanglická (Danihelka 2012)
Slovenská jména: astra novoanglická (Marhold et Hindák 1998)
Čeleď: Asteraceae Bercht. et J. Presl – hvězdnicovité

Symphyotrichum novae-angliae

Rozšíření: Severoamerický druh s centrem areálu na jihovýchodě Kanady a severovýchodě USA, zasahuje i do prérií a předhůří Skalistých hor, sekundárně se rozšířil i na západní pobřeží, stejně tak do západní a střední Evropy.

Ekologie: Roste na otevřených stanovištích, loukách, v prérii, v okolí polí a zahrad, podél cest a lidských sídel, objevuje se i na rumištích a skládkách, stoupá až do nadmořské výšky okolo 1600 m. Kvete v pozdním létě a na podzim, někdy až do listopadu.

Symphyotrichum novae-angliae

Popis: Vytrvalá trsnatá bylina, 30–120 cm vysoká, s tlustým oddenkem. Lodyhy jsou přímé, nahnědlé až načervenalé, chlupaté, nahoře žláznatě chlupaté. Bazální listy jsou obvykle kopisťovité nebo obkopinaté, 20–60 mm dlouhé a 5–15 mm široké, se 3 žilkami, celokrajné nebo mělce zubaté, vadnou ještě před rozkvětem rostliny; spodní lodyžní listy jsou delší než listy horní, 50–100 mm versus 30–80 mm, jsou poloobjímavé, kopinaté až obkopinaté, celokrajné. Úbory jsou nahloučeny v latnatých květenstvích; stopky jsou pod úborem poněkud zesílené, krátce žláznatě chlupaté; listeny 1–4, čárkovité až kopinaté, chlupaté; zákrov je zvonkovitý až polokulovitý, zákrovní listeny ve 3–5 řadách, tmavě zelené až purpurové; jazykovitých květů je 50–75, s ligulami tmavě růžovými až fialovými, vzácněji růžovými nebo bílými, 9–13 mm dlouhými; trubkovitých květů je 50–110, jsou světle žluté, postupně tmavnou až do purpurové, jsou 4–6 mm dlouhé. Plodem je nažka, asi 2,5 mm dlouhá, s nažloutlým chmýrem.

Využití: Velmi dekorativní rostlina, už od počátku 19. století často vysazovaná v zahradách a parcích i u nás (Smíchov 1776, Hluboš 1808), odtud se někdy i šířící do volné krajiny. V kultuře je zastoupena v mnoha odrůdách.

Symphyotrichum novae-angliae
Symphyotrichum novae-angliae
Symphyotrichum novae-angliae

Fotografováno dne 4. 10. 2015 (USA, Massachusetts, Worcester).