Syn.: Aster squamatus (Spreng.) Hieron., Conyza squamata Spreng., Symphyotrichum subulatum var. squamatum (Spreng.) S. D. Sundb.
Čeleď: Asteraceae Bercht. et J. Presl – hvězdnicovité
Symphyotrichum squamatum
Rozšíření: Druh je původní v Jižní Americe – Brazílie (Cerrado, Mata Atlântica, Pampa), Bolívie, Chile, Argentina (včetně severu Patagonie), Paraguay, Uruguay. Zdomácněl v jihozápadní i jihovýchodní Austrálii, na Novém Zélandu, v Japonsku, ve Středozemí, na Azorských ostrovech, v jižních oblastech USA, na Bermudách, v jižní Africe.
Ekologie: Ve své jihoamerické domovině roste v pásmu od pobřeží až do nadmořské výšky okolo 2500 m. Vyskytuje se na nejrůznějších stanovištích, na mokřadech, slaniskách, podél komunikací nebo méně často v polích. Kvete od srpna do října.
Popis: Vytrvalá bylina, v příhodných podmínkách až 200 cm vysoká. Lodyhy jsou přímé, velmi bohatě větvené, lysé, podélně rýhované, často tmavočerveně naběhlé. Listy jsou střídavé, přisedlé, lysé, čárkovité až kopinaté, spodní listy až 8 cm dlouhé, střední a horní lodyžní listy asi 3 cm dlouhé a 4 mm široké. Úbory uspořádány do bohatě větvené laty. Zákrovy jsou válcovité, zákrovní listeny kopinaté, zelené, s tmavočerveným vrcholem. Jazykovité květy jsou bílé, 1–2 mm dlouhé, v počtu 14–40, trubkovité květy žluté. Plodem je nažka.
Symphyotrichum squamatumSymphyotrichum squamatum
Symphyotrichum squamatumSymphyotrichum squamatum
Fotografováno dne 24. 8. 2009 (Francie, Parc Naturel Régional de Camargue, okolí Ginès).