Syn.: Symphytum officinale var. bohemicum (F. W. Schmidt) Pers., Symphytum officinale subsp. bohemicum (F. W. Schmidt) Čelak.
Čeleď: Boraginaceae Juss. – brutnákovité
Symphytum bohemicum
Rozšíření: Evropský druh, areál zahrnuje několik izolovaných arel, vyskytuje se v Británii, Nizozemí, Německu, Itálii, Čechách (v Polabí a Dolním Poohří), na jižním Slovensku, v Maďarsku, Polsku, Rumunsku, srbské Vojvodině, snad i v Malé Asii.
Ekologie: Roste na vlhkých loukách a v lužních lesích, na březích vodních toků, na místech zjara zaplavovaných, v pásmu od nížiny do pahorkatiny. Kvete od května do června.
Popis: Vytrvalá bylina, drsně chlupatá, 40–70 cm vysoká, lodyha přímá, hranatá, křídlatá, většinou nevětvená, přízemní listy řapíkaté, široce vejčitě kopinaté, lodyžní listy vejčitě kopinaté až kopinaté, přisedlé, dlouze sbíhavé, chlupaté, s vyniklou žilnatinou, květy ve vijanech, kalich do 1/4–1/3 srostlý, koruna trubkovitě baňkovitá, žlutavě bílá.
Ohrožení a ochrana: V ČR je kostival český řazen k silně ohroženým druhům (C2t), zákon jej chrání v kategorii ohrožených druhů (§3). Na Slovensku je hodnocen jako druh zranitelný, i zde je chráněn zákonem (VU/§).
Symphytum bohemicumSymphytum bohemicum
Symphytum bohemicumSymphytum bohemicum
Fotografováno dne 14. 5. 2005 (mokřady Libáňského potoka u Nové Hasiny).