SYMPHYTUM CRETICUM (Willd.) Runemark – kostival / kostihoj

Syn.: Borago cretica Willd., Procopiania cretica (Willd.) Gusul., Psilostemon creticus (Willd.) DC., Trachystemon creticus (Willd.) D. Don ex G. Don
Čeleď: Boraginaceae – brutnákovité

Symphytum creticum

Rozšíření: Endemit jižní části Řecka, vyskytuje se v pásu od poloostrova Peloponés přes Krétu a ostrov Astypalaia až po Rhodos.

Ekologie: Roste na suchých skalách, svazích a v kamenité suti, nevyhýbá se ani ruderálním stanovištím, v pásmu od pobřeží až do nadmořské výšky okolo až 800 m. Kvete v březnu až květnu.

Symphytum creticum

Popis: Vytrvalá bylina, (5–)10–50 cm vysoká, s lodyhou přímou, víceméně větvenou, pokrytou krátkými i dlouhými, rovnými i zahnutými chlupy. Listy jsou vejčité až poněkud srdčité, dolní řapíkaté, horní přisedlé, všechny se zřetelnou žilnatinou, celokrajné. Květy vyrůstají ve vijanech; kalich je 4,5–7(–8) mm dlouhý, do 1/2–4/5 rozdělený do 5 špičatých cípů; koruna je modrofialová nebo bílá, trubka je 2,5–4,5 mm dlouhá, úzce kopinaté cípy jsou 2,3–4,5krát delší než trubka, na konci jsou zahnuté, avšak nestočené; z koruny výrazně vynikají tyčinky dlouhé 9–11(–14) mm, prašníky mají délku 1,5–3(–3,5) mm. Plodem je tvrdka.

Poznámka: Dříve byl tento druh řazen k rodu Procopiania, který se od kostivalů odlišoval vyniklými tyčinkami a korunními cípy delšími než zbytek koruny.

Symphytum creticum
Symphytum creticum
Symphytum creticum
Symphytum creticum

Fotografováno dne 23. 4. 2015 (Řecko, jihovýchodní Peloponés, mys Monemvasia).