Syn.: Symphytum officinale subsp. eu-officinale Domin
Čeleď: Boraginaceae Juss. – brutnákovité
Symphytum officinale
Rozšíření: Eurasijský druh – od severního Španělska přes střední a východní Evropu až do západní Sibiře. Druhotně i v Severní Americe. U nás roztroušeně až hojně po celém území.
Ekologie: Roste na březích potoků a řek, v příkopech, na vlhkých loukách a na vlhkých ruderálních stanovištích, na půdách bohatých živinami, v pásmu od nížin až do hor.
Symphytum officinale
Popis: Vytrvalá bylina s řepovitým oddenkem, 60–100 cm vysoká. Lodyha je přímá, dole křídlatě hranatá, nahoře větvená, listy jsou střídavé, vejčitě kopinaté až kopinaté, celokrajné, chlupaté, přízemní řapíkaté, lodyžní přisedlé. Květy vyrůstají v hustých dvojvijanech, jsou krátce stopkaté, 5četné, kalich je hluboce rozeklaný, koruna trubkovitě baňkovitá, červenofialová nebo načervenalá. Plodem je tvrdka.
Využití: Již od středověku patří kostival lékařský k vyhledávaným léčivým rostlinám, používá se především oddenek, ale i nať. Přikládá se na rány, zpracovává se do mastí, účinky se osvědčují při léčbě revmatismu, dny, pohmožděnin, křečových žil apod. Přidává se také do mýdel a šamponů.
Symphytum officinaleSymphytum officinale
Symphytum officinale
Symphytum officinale
Fotografováno ve dnech 29. 5. 2005 (Dunajovické kopce) a 22. 5. 2016 (Polabí).