Syn.: Argyrocome zeyheri Kuntze, Helipterum brachypterum Levyns, Helipterum zeyheri Sond.
Čeleď: Asteraceae Bercht. et J. Presl – hvězdnicovité
Syncarpha zeyheri
Rozšíření: Endemit malého území v jihoafrické provincii Western Cape, roste jen na Kapském poloostrově a v okolí městeček Pringle Bay a Hermanus.
Ekologie: Provází vegetaci fynbos na pískovcových svazích, v oblasti s mírnými zimami provázenými vydatnými srážkami a suchým létem s častým příchodem mlh. Typ vzrůstu s jediným stonkem, vyrůstajícím z kořene, naznačuje, že při požárech odumírá a obnovuje se ze semen.
Syncarpha zeyheri
Popis: Chudě větvený polokeřík, dorůstá výšky 10–30(–50) cm; větvičky jsou tenké, šedě plstnaté a hustě střechovitě olistěné. Listy jsou střídavé, přímo odstálé, kopinaté až úzce kopinaté, dolní asi 5 cm dlouhé a 6–8 mm široké, šedě plstnaté, celokrajné, tupé nebo s tuhou špičkou. Úbory vyrůstají po 1–3 na koncích větví, před rozkvětem jsou vejcovité, za plného květu rozevřené a pak mají průměr asi 3 cm; zákrov je víceřadý, tvořený blanitými, bílými, růžovými až nachovými kopinatými listeny, prostřední jsou nejdelší; květy jsou oboupohlavné, trubkovité, žluté nebo na konci fialové, s 5 zoubky. Nažky jsou podlouhlé, chmýr tvoří jemné péřité štětinky u báze srostlé.
Ohrožení a ochrana: V Červeném seznamu Jihoafrické republiky (2009) je tento druh klasifikován jako vzácný (Rare). V současné době je známo jen 8 lokalit, ale populace na nich jsou stabilní a převážně zabezpečené územní ochranou a vhodným managementem.
Syncarpha zeyheriSyncarpha zeyheri
Syncarpha zeyheri
Syncarpha zeyheri
Fotografováno dne 19. 4. 2012 (Jihoafrická republika, Pringle Bay).