Syn.: Blainvillea latifolia (L. f.) DC., Eclipta latifolia L. f., Ucacou nodiflorum (L.) Hitchc., Verbesina nodiflora L., Wedelia cryptocephala Peter
Čeleď: Asteraceae Bercht. et J. Presl – hvězdnicovité
Synedrella nodiflora
Rozšíření: Původně neotropický druh s areálem rozkládajícím se napříč Střední i severem Jižní Ameriky. Část literatury jeho původnost omezuje jen na Antily. V současnosti pantropicky rozšířený a místy i značně invazivní druh pokrývající četné oblasti Nového i Starého světa.
Ekologie: Roste v lemech tropických vlhkých i sušších lesů, na stanovištích narušovaných lidskou činností, při okrajích polí a plantáží, kolem cest, stoupá až do nadmořské výšky okolo 1300 m. Kvete po celý rok.
Synedrella nodiflora
Popis: Jednoletá bylina, (10–)50–100(–150) cm vysoká, s lodyhou vystoupavou až přímou, obvykle dichotomicky větvenou. Listy jsou vstřícné, řapíkaté, eliptické až vejčité, (1,5–)3–12 cm dlouhé a (0,5–)1,5–7 cm široké, na bázi na řapík sbíhavé, skoro celokrajné, chobotnaté nebo jemně pilovité, na vrcholu tupé nebo špičaté, štětinatě chlupaté. Úbory jsou stopkaté, jen 7–9 mm dlouhé; zákrov je válcovitý, zákrovních listenů je zhruba 9, vnější jsou asi 9 mm dlouhé, vnitřní jen 5–6,5 mm dlouhé, lysé; jazykovitých květů je 3–6(–7), jsou samičí, žluté, trubkovitých květů je 6–11, jsou oboupohlavné, asi 3,5 mm dlouhé, rovněž žluté. Nažky jsou dvoutvaré, křídlaté i nekřídlaté, s chmýrem.
Poznámka: Rod Synedrella je monotypický.
Synedrella nodiflora
Synedrella nodiflora
Synedrella nodiflora
Synedrella nodiflora
Fotografoval Mário Duchoň, v únoru 2013 (Indonésie, Sumatra, Aceh, okolí jezera Takengon).