Syn.: Arum auritum Vell., nom. illeg., Pothos auritus Willd. ex Schult., Syngonium affine Schott, Syngonium amazonicum Engl., Syngonium decipiens Schott, Syngonium gracile (Miq.) Schott, Syngonium poeppigii Schott, Syngonium riedelianum Schott, Syngonium ruizii Schott, Syngonium ternatum Gleason, Syngonium vellozoanum Schott, Syngonium willdenowii Schott, Syngonium xanthophilum Schott, Xanthosoma gracile Miq.
Čeleď: Araceae Juss. – árónovité

Syngonium podophyllum

Rozšíření: Dosti rozsáhlý areál se rozkládá ve Střední a Jižní Americe od jižního Mexika až na sever Bolívie; identita rostlin na východním úpatí And není nesporná. Druhotně se vyskytuje také na Antilách, Floridě v Texasu, na Havajských ostrovech a na dalších místech v Oceánii, ale i v jihovýchodní Asii, na Seychelách a v Jihoafrické republice. Místy má invazní charakter.

Ekologie: Primárním stanovištěm jsou stálezelené lesy, vystupuje do nadmořské výšky 1400 m. V místech druhotného výskytu roste i v lesích poloopadavých, v křovinách, ale i na okrajích komunikací i na úhorech. Může růst jako rostlina terestrická i jako epifyt.

Popis: Bylina nebo opíravá jednodomá liána, lodyhy jsou nasivělé, s články 3–15 cm dlouhými, 0,5–3,5 cm v průměru. Listy jsou střídavé, s řapíkem 15–60 cm dlouhým, v mládí celistvé, se srdčitou až střelovitou bází, starší listy jsou znožené, s 3–5 úkrojky až oddělenými lístky; střední úkrojek je obvejčitý až eliptický, 15–35 cm dlouhý a 6–17 cm široký, na bázi sbíhavý, celokrajný a na vrcholu zašpičatělý. Květenství jsou palice vyrůstající po 4–11 z paždí listů, za květu bývají do 10 cm dlouhé; toulec je zelenavý, 5–9 cm dlouhý; v palici je dolní, 1–2 cm dlouhá zelenožlutá část samičí a horní, 4–7 cm dlouhá žlutavá část samčí, v dolní části jsou ale květy sterilní; v samčích květech chybí květní obaly a 3–4 tyčinky nitkami srůstají; samičí květy navzájem srůstají semeníky, blizna je diskovitá. Plody splývají dohromady, jsou červené až oranžové, semena jsou obvejcovitá, 7–11 mm dlouhá.

Využití: Listy často mají výraznou bělavou kresbu; rostliny se proto pěstují jako okrasné. Ve vhodných podmínkách z kultury snadno zplaňují.

Syngonium podophyllumSyngonium podophyllum
Syngonium podophyllum
Syngonium podophyllum

Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, dne 13. 2. 2011 (Seychely, ostrov Praslin, Anse Volbert).