Syn.: Cerocarpus aqueus (Burm. f.) Hassk., Eugenia alba Roxb., Eugenia aquea Burm. f., Eugenia callophylla (Miq.) Reinw. ex de Vriese, Eugenia malaccensis Lour., Eugenia mindanaensis C. B. Rob., Eugenia nodiflora Aubl., Eugenia obversa Miq., Eugenia stipularis (Blume) Miq., Gelpkea stipularis Blume, Jambosa alba (Roxb.) G. Don, Jambosa ambigua Blume, Jambosa aquea (Burm. f.) DC., Jambosa calophylla Miq., Jambosa madagascariensis Blume, Jambosa obtusissima (Blume) DC., Jambosa subsessilis Miq., Jambosa timorensis Blume, Malidra aquea (Burm. f.) Raf., Myrtus obtusissima Blume, Myrtus timorensis Zipp. ex Span., Syzygium obversum (Miq.) Masam.
Česká jména: jambosa vodnatá (Presl 1846)
Čeleď: Myrtaceae Juss. – myrtovité
Syzygium aqueum
Rozšíření: Pochází z jihovýchodní Asie, původně rostl v Indonésii a na Nové Guinei. V současnosti se občas pěstuje v tropických oblastech.
Ekologie: Vyžaduje tropické klima s vysokými teplotami a s celoročními vysokými srážkami, druh je velmi citlivý na mráz.
Syzygium aqueum
Popis: Stálezelený strom 3–10 m vysoký, s krátkým kmenem a nepravidelnou korunou. Listy jsou vstřícné, krátce řapíkaté, kožovité, obvejčité až obkopinaté, 5–25 cm dlouhé a 2,5–15 cm široké, na bázi srdčité, celokrajné, na vrcholu zašpičatělé. Květy vyrůstají ve volných vrcholících o 3–7 čtyřčetných květech; kališní lístky jsou na bázi srostlé; korunní lístky jsou bělavé nebo narůžovělé; tyčinek je velmi mnoho, vyčnívají z květu a jsou až 2 cm dlouhé; gyneceum vytváří spodní semeník. Plody jsou hruškovité, 1,5–2 cm dlouhé a 2,5–3,5 cm široké, s prohloubeným vrcholem se zbytky kalicha, podle odrůd červené nebo bílé, obsahují 1–6 semen; některé odrůdy jsou bezsemenné.
Syzygium aqueum
Syzygium aqueumSyzygium aqueum
Využití: Pěstuje se jako ovocná a okrasná dřevina. Plody mají křehkou vatovitou dužninu poněkud mdlé chuti; lze je konzumovat v syrovém stavu, nejlépe dochucené solí a pepřem, ale i dále zpracovávat, např. na želé.
Syzygium aqueum
Syzygium aqueum
Syzygium aqueum
Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, ve dnech 1., 3. a 11. 2. 2011 (Seychely, Mahé: Beau Vallon a Les Canelles; Praslin: Grand Fond).