Syn.: Eugenia sechellarum Baker, Eugenia wrightii Baker
Čeleď: Myrtaceae Juss. – myrtovité
Syzygium wrightii
Rozšíření: Endemit Seychelského souostroví, znám je z vyšších žulových ostrovů Mahé, Praslin a Silhouette.
Ekologie: Provází lesní porosty v nižších nadmořských výškách (100–600 m). V tropickém, poměrně stabilním klimatu v nadmořských výškách, kde roční průměry teplot dosahují kolem 25 °C a srážkové úhrny asi 1500 mm.
Syzygium wrightii
Popis: Stálezelený keř nebo menší stromek dorůstající až 8 m výšky, větve jsou často převislé. Listy jsou vstřícné, řapíkaté, podlouhlé až vejčité, 8–20 cm dlouhé a 5–10 cm široké, tuhé, kožovité, tmavozelené, lesklé, na bázi uťaté až zaokrouhlené, celokrajné, na vrcholu špičaté, s výraznými souběžnými postranními žilkami; řapíky bývají červeně naběhlé. Čtyřčetné květy často tvoří poměrně bohatá vrcholičnatá květenství; kališní lístky jsou na bázi srostlé, cípy tvoří vytrvalý límeček na vrcholu semeníku; korunní lístky jsou asi 0,5 cm dlouhé, bělavé; tyčinek je mnoho, jsou dlouhé 1–1,5 cm, nápadně svítivě žluté; gyneceum vytváří spodní semeník. Plody jsou kulovité bobule asi 2 cm v průměru, červené, plně vyzrálé jsou leskle černé.
Syzygium wrightii
Syzygium wrightii
Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, dne 9. 9. 2011 (Seychely, ostrov Praslin: národní park Vallée de Mai, Glacis Noir).