Syn.: Bignonia cranalis E. H. L. Krause, Bignonia pallida Lindl., Tabebuia dominicensis Urb.
Čeleď: Bignoniaceae Juss. – trubačovité
Tabebuia pallida
Rozšíření: Druh pochází z Malých Antil, kde roste od ostrova Martinik po Grenadu a na ostrově Barbados. Pěstuje se po celých tropech, místy (jako např. na Seychelských ostrovech) zplaněl a je zde nyní velmi běžný v různých typech vegetace. Rod má téměř 100 druhů, které se vyskytují v subtropech a tropech Nového světa.
Ekologie: Ve své domovině roste v poloopadavých tropických lesích. Optimum má v oblastech s průměrnou roční teplotou 20–27 °C, ale přitom dobře snáší i poměrně dlouhou suchou periodu. Nevyžaduje speciální stanoviště, je schopen růst na okraji mangrove, stejně jako ve velmi humidním lese ovlivňovaném mlhami.
Tabebuia pallida
Tabebuia pallida
Popis: Poloopadavý strom, často mohutný, až 35 m vysoký. Listy jsou střídavé, převážně trojčetné, s 0,8–7 cm dlouhými řapíky, lístky podlouhlé až obkopinaté, leskle zelené, prostřední lístek bývá 4–20 cm dlouhý, na vrcholu zaoblený. Květy vyrůstají na konci větviček po jednom nebo v chudých vrcholících. Kalich je zelený, zvonkovitý, 1–1,5 cm dlouhý, s velmi krátkými cípy, koruna je bělavá až světle růžová, trubkovitá až nálevkovitá, dvoupyská, 5–8 cm dlouhá, uvnitř ústí korunní trubky žlutá. Tyčinky jsou 4, dvoumocné, gyneceum srůstá z 2 plodolistů, semeník je svrchní a plodem je válcovitá, 11–23 cm dlouhá tobolka, která obsahuje mnoho křídlatých semen.
Tabebuia pallidaTabebuia pallida
Tabebuia pallida
Tabebuia pallida
Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, ve dnech 2.–13. 2. 2011 (Seychely: ostrovy Mahé a Praslin).