Syn.: Bignonia fluviatilis G. Mey., nom. illeg., Couralia rosea (Bertol.) Donn. Sm., Sparattosperma roseum (Bertol.) Miers, Tabebuia mexicana (Mart. ex DC.) Hemsl., Tabebuia pentaphylla var. leucoxylon Kuntze, Tabebuia pentaphylla var. normalis Kuntze, Tabebuia punctatissima (Kraenzl.) Standl., Tecoma mexicana Mart. ex DC., Tecoma punctatissima Kraenzl., Tecoma rosea Bertol.
Čeleď: Bignoniaceae Juss. – trubačovité
Tabebuia rosea
Rozšíření: Přirozený areál se rozkládá od jižního Mexika po Ekvádor a Venezuelu, také na Antilách a v jihovýchodní Brazílii. Jako okrasný a místy i zplaňující strom je znám z řady dalších subtropických a tropických zemí v Africe i Asii.
Ekologie: Provází poloopadavé lesy, roste často jako solitér na pastvinách, vystupuje do nadmořských výšek kolem 1000 m.
Tabebuia rosea
Popis: Poloopadavý strom vysoký až 35 m; kmen může dorůstat až 1 m v průměru; borka je tmavošedá, velmi tlustá, hluboce rýhovaná; letorosty jsou šupinaté. Listy jsou vstřícné, 5četné; řapík je 5–32 cm dlouhý; lístky mají 2–11 cm dlouhý řapíček, čepel prostředního lístku je široce eliptická, 8–35 dlouhá a 3–18 cm široká, celokrajná, na vrcholu zašpičatělá, postranní lístky jsou menší. Květenství je latovité; kalich je krátký, zvonkovitý; koruna je souměrná, růžová až nachová, řidčeji bělavá, v ústí nažloutlá, korunní trubka je 5–10 cm dlouhá a v ústí 2–3 cm široká, cípy jsou asi 2,5 cm dlouhé; tyčinky jsou 4, dvoumocné; gyneceum tvoří 2 srostlé plodolisty, semeník je svrchní. Plody jsou válcovité, až 38 cm dlouhé a 1 cm široké tobolky; semena jsou křídlatá, 2,5–4 cm široká.
Poznámka: Tabebuia rosea je národním stromem státu Salvador. Dřevo je tvrdé a těžké a je vhodné na výrobu nábytku.
Tabebuia rosea
Tabebuia rosea
Tabebuia roseaTabebuia rosea
Tabebuia rosea
Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, ve dnech 23., 26. 2. a 5. 3. 2009 (Kostarika, provincie Las Juntas: Candelaria; provincie Liberia: Cereceda; Nosara; Alajuela).