Syn.: Tabernaemontana amblyblasta S. F. Blake, Tabernaemontana amblyocarpa Urb., Tabernaemontana berteroi var. parviflora A. DC., Tabernaemontana martensii Peyr., Tabernaemontana paisavelensis Loes., Tabernaemontana tuxtlensis Sessé et Moc., Tabernaemontana umbellata Sessé et Moc., Tabernaemontana veracrucensis Sessé et Moc.
Čeleď: Apocynaceae Juss. – toješťovité
Tabernaemontana alba
Rozšíření: Areál se táhne od Mexika přes celou Střední Ameriku až do Panamy, především podél pobřeží Karibského moře, zasahuje i do Kolumbie a na Kubu. Rod Tabernaemontana patří v toješťovitých k nejvýznamnějším tropickým skupinám, řadí se do něj asi 100 druhů, které jsou zpola rozšířeny ve Starém, zpola v Novém světě.
Ekologie: Roste spíše na méně vlhkých stanovištích v mezických nebo sušších lesích, v křovinách, na pastvinách i kolem řek, vystupuje do nadmořské výšky asi 600 m.
Tabernaemontana alba
Popis: Stálezelený keř nebo menší stromek vysoký 1–8 m; větvičky jsou lysé. Listy jsou vstřícné, eliptické, obvejčité až obkopinaté, (3–)7–20 cm dlouhé a (2–)3–7 cm široké, lysé, na bázi klínovité, celokrajné, na vrcholu tupě zašpičatělé; řapík je 0,5–2,5 cm dlouhý. Květenství jsou vrcholičnaté laty kratší než listy, z jejichž úžlabí vyrůstají; květní stopky jsou 5–17 mm dlouhé, vyrůstají z paždí kratičkých listenů; kališní lístky jsou volné, vejčité, 1,5–2 mm dlouhé; koruna je řepicovitá, žlutá nebo krémová, vně lysá, korunní trubka je 4–8 mm dlouhá, cípy jsou střechovité, pravotočivé, úzce obvejčité, 8–13 mm dlouhé a 4–5 mm široké; 5 tyčinek vyrůstá v horní polovině korunní trubky; semeník je 1,5–2,5 mm dlouhý. Plody jsou dvojice měchýřků 2–3,5 cm dlouhých a 1,5–2,5 cm širokých, na konci tupých, za zralosti zelených nebo žlutozelených; semena jsou asi 1 cm velká, nenesou chlupy, ale dužnaté masíčko.
Poznámka: Jméno tento rod dostal na počest významného renesančního lékaře a botanika Jacoba Theodora Tabernaemontana (1522/1525–1590), jehož hlavní dílo, ilustrovaný herbář Neuwe Kreuterbuch, patří k nejdůležitějším dílům předlinéjské botaniky.
Tabernaemontana alba
Tabernaemontana alba
Tabernaemontana alba
Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 20. 2. 2015 (Belize, Orange Walk).