Syn.: Cerbera dichotoma Lodd., nom. inval., Ervatamia dichotoma (Roxb. ex Wall.) Burkill, Pagiantha dichotoma (Roxb. ex Wall.) Markgr., Rejoua dichotoma (Roxb. ex Wall.) Gamble, Tabernaemontana dichotoma Roxb., Tabernaemontana laurifolia Ker Gawl., Tanghinia dichotoma G. Don
Čeleď: Apocynaceae Juss. – toješťovité
Tabernaemontana dichotoma
Rozšíření: Původní je pravděpodobně na jihozápadě Indie a na Srí Lance. Uváděný výskyt v Barmě a Malajsii se zřejmě vztahuje k příbuzným druhům.
Ekologie: Roste jako součást druhotných porostů na místě deštných pralesů, většinou v nejnižších nadmořských výškách, ale vystupuje až do 1200 m.
Tabernaemontana dichotoma
Popis: Nízký stálezelený mléčící stromek, dorůstá výšky 2–12(–20) m; kmen může mít průměr až 30 cm. Listy jsou vstřícné, s řapíkem 2–4 cm dlouhým; čepel je kožovitá, podlouhlá až obkopinatá, 8–21 cm dlouhá a 2,5–9 cm široká, na bázi zúžená, celokrajná, na vrcholu tupá nebo krátce zašpičatělá; palisty jsou redukovány na polokruhovitý lem při bázi řapíku. Vidlanovité květenství vyrůstá v paždí horních listů; květy jsou 5(–6)četné; kališní cípy jsou široce vejčité, 3–4 mm dlouhé; koruna je řepicovitá, bílá, v ústí žlutavá, s válcovitou trubkou 1,8–2,5 cm dlouhou a levotočivými cípy delšími než trubka, na vrcholu šikmo zkosenými; tyčinky přirůstají pod středem trubky; gymenecum nedokonale srůstá z 2 plodolistů. Plodem je dužnatý měchýřek (často se vyvíjí jen jeden), 3,5–7 cm dlouhý; 3–5 cm v průměru, ve zralosti oranžový; obsahuje mnoho semen obalených červenou dužninou.
Využití: Dřevo je vhodné k řezbářským aktivitám; tradičně se používalo ve střední části Ceylonu k výrobě dřevěných masek. Latex, který se dostane do oka, může způsobit těžký zánět. Různé části využívá i tradiční medicína.
Tabernaemontana dichotoma
Tabernaemontana dichotoma
Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, dne 22. 9. 2016 (Itálie, Sicílie, Palermo, v kultuře v botanické zahradě).