Syn.: Tagetes signata Bartl.
Česká jména: aksamitník (Presl 1846, Dostál 1950, Kubát 2002)
Slovenská jména: aksamietnica (Dostál 1950, Marhold et Hindák 1998)
Čeleď: Asteraceae Bercht. et J. Presl – hvězdnicovité

Tagetes lunulata

Rozšíření: Endemit náhorních oblastí středního Mexika, jehož areál na severu zasahuje až do státu Durango, na jihu do státu Puebla a horských oblastí státu Oaxaca. Bývá pěstován jako okrasná letnička v zahradách, v některých oblastech světa může i zplaňovat.

Ekologie: Roste na světlinách v opadavých a borových lesích, v lesních lemech a křovinách, nejčastěji v sekundární vegetaci, na stanovištích pozměněných lidskou činností, v okolí zahrad, lidských sídel a podél cest, v nadmořských výškách zhruba od 1400 až do 3000 m. Kvete od září do prosince.

Tagetes lunulata

Popis: Jednoletá aromatická bylina s lodyhou vystoupavou až přímou, 30–80(–200) cm dlouhou, větvenou, někdy červeně naběhlou, lysou nebo chlupatou. Listy jsou vstřícné, v horní části lodyhy i střídavé, peřenosečné, 4–12 cm dlouhé, s 9–21 kopinatými až eliptickými úkrojky, které jsou po okraji zubaté. Úbory vyrůstají na konci lodyhy v řídkém chocholičnatém květenství na stopkách 4–12 cm dlouhých; zákrov je 12–15 mm dlouhý, se 4–6 zákrovními listeny, které jsou zelené nebo červeně naběhlé, jazykovitých květů je 5, jejich ligula je 8–12 mm dlouhá, žlutooranžová, při bázi s oranžovou kresbou ve tvaru písmene V (W), na vrcholu vykrojená, žlutých trubkovitých květů je 20–35. Plodem je nažka s chmýrem.

Využití: Používá se v mexické tradiční medicíně, vysazuje se též jako okrasná rostlina v zahradách.

Tagetes lunulata
Tagetes lunulata
Tagetes lunulata
Tagetes lunulata

Fotografovala Věra Svobodová, dne 23. 10. 2019 (Mexiko, stát Puebla, Cholula).