Syn.: Abelmoschus guineensis Walp., Cistus tricuspis Darwin, Hibiscus boninensis Nakai, Hibiscus circinnatus Willd., Hibiscus corrugatus J. W. Moore, Hibiscus hastatus L. f., Hibiscus porophyllus Vell., Hibiscus tiliaceus L., Hibiscus tiliaceus var. abutiloides (Willd.) Hochr., Hibiscus tiliaceus subsp. hastatus (L. f.) Borss. Waalk., Hibiscus tiliaceus var. hastatus (L. f.) Hochr., Hibiscus tiliaceus var. heterophyllus Nakai, Hibiscus tiliaceus var. purpurascens Seem., Hibiscus tiliaceus var. tortuosus (Roxb.) Mast., Hibiscus tiliifolius Salisb., Hibiscus tortuosus Roxb., Hibiscus tricuspis Banks ex Cav., Pariti boninense (Nakai) Nakai, Pariti hastatum (L. f.) O. Deg. et Greenwell, Pariti tiliaceum (L.) A. Juss., Pariti tiliaceum var. heterophyllum (Nakai) Nakai, Paritium abutiloides (Willd.) G. Don, Paritium circinnatum (Willd.) G. Don, Paritium guineense G. Don, Paritium elatum var. abutiloides (Willd.) Griseb., Paritium tiliaceum (L.) A. Juss., Paritium tiliaceum (L.) A. St.-Hil., Paritium tricuspe (Banks ex Cav.) G. Don, Talipariti hastatum (L. f.) Fryxell
Čeleď: Malvaceae Juss. – slézovité
Talipariti tiliaceum
Rozšíření: Pobřežní oblasti Indického a Tichého oceánu. Roste ve východní Africe, hojně na Madagaskaru, Seychelách, na Srí Lance, dále v Indii a Barmě, v jihovýchodní Asii v Malajsii, Thajsku, Kambodži, ve Vietnamu, v jižní Číně, na Tchaj-wanu, Filipínách, Boninských ostrovech, v Indonésii, dále v severní Austrálii a na řadě ostrovů v Mikronésii, Melanésii i Polynésii až po Havaj. Zavlečen byl na pobřeží Atlantského oceánu na Floridu, Portoriko a na Panenské ostrovy. Na pobřeží Střední a Jižní Ameriky se přirozeně vyskytuje blízce příbuzný typ Talipariti tiliaceum var. pernambucense.
Ekologie: Roste nejčastěji v pobřežních lemech, také na vnitřních okrajích vegetace mangrove, poměrně vzácně i ve vnitrozemí. Provází lehké písčité půdy a snáší vyšší koncentraci solí, jakož i slaný sprej. Vyhovuje mu stabilní tropické klima s vysokými průměrnými ročními teplotami (12–32 °C) a ročním úhrnem srážek 900–2500 mm, snáší až 6 měsíců trvající suché období.
Talipariti tiliaceum
Popis: Zpravidla větší keř, méně často i strom až 12 m vysoký, s mladšími větvičkami i listy měkce chlupatými. Listy jsou střídavé, dlouze řapíkaté, řapík dosahuje délky 3–8 cm, čepel je srdčitá, 10–20 cm dlouhá a 8–18 cm široká, měkká, trávozelená, na spodní straně poněkud světlejší. Květy jsou až 12 cm velké, pětičetné, podpírá je 7–11četný kalíšek s hvězdovitými chlupy, mají na bázi srostlé a hluboce rozeklané kališní lístky, korunní lístky jsou sytě žluté, na bázi s tmavočervenou až téměř černou skvrnou, tyčinek je mnoho, navzájem srůstají nitkami, vytvářejí až 5 cm dlouhý sloupek, kterým prorůstá čnělka, na vrcholu nesoucí 5 tmavých blizen. Plodem je až 3,5 cm dlouhá tobolka, citlivě reagující (otevírající se) na dotek. Květy vydrží jediný den, otvírají se ráno a brzy odpoledne se zavírají, předtím mění barvu na žlutooranžovou.
Talipariti tiliaceum
Talipariti tiliaceum
Talipariti tiliaceum
Talipariti tiliaceum
Talipariti tiliaceum
Talipariti tiliaceum
Fotografovali Alena Vydrová, dne 10. 2. 2011 (Seychely, ostrov Curieuse: Baie Laraie), Vít Grulich, dne 16. 9. 2008 (Réunion, l´Étang-Salé les Bains) a Věra Svobodová, ve dnech 5. 5. 2013 (USA, Havajské ostrovy, Maui, Waianapanapa State) a 15. 5. 2013 (Oahu, Hanauma Bay Beach).