Syn.: Tamarix hispanica Boiss.
Česká jména: hřebenčík africký (Presl 1846), tamaryšek (Mareček 2001)
Čeleď: Tamaricaceae Link – tamaryškovité
Tamarix africana
Rozšíření: Původní v jihozápadní Evropě, zejména na Pyrenejském poloostrově, na východ po Itálii, vyskytuje se i na Maltě, Baleárských ostrovech, v severozápadní Africe a na Kanárských ostrovech. Druhotně roste například na Britských a Azorských ostrovech nebo na jihu USA.
Ekologie: Roste v přímořských oblastech, často na skalnatých mořských pobřežích, oblázkových plážích nebo přímořských slaniscích, od mořského pobřeží do 800 m n. m. Hlavní doba květu je březen až červen, často ale kvete mnohem déle.
Tamarix africana
Popis: Keře nebo malé stromy s hlubokým kořenový systémem, vysoké do 3 m. Celé rostliny jsou lysé s výjimkou listenů v květenstvích, které jsou někdy papilnaté. Větve metlovité, tmavě nachové, se střídavými, velmi drobnými, šupinovitými, přisedlými listy. Květy pětičetné, velmi drobné, uspořádané v úzce válcovitých klasech na postranních větvích. Klasy 30–70 mm dlouhé, 6–8 mm v průměru, vyrůstají na loňských a starších dřevnatých větvích. Kališní lístky do 1,8 mm dlouhé, korunní lístky volné, růžovobílé, 2,0–3,3 mm dlouhé, 1–2 mm široké, obvykle vejčité. Tyčinek pět, rostoucích ze žláznatého terče. Plodem je vejcovitá tobolka.
Tamarix africanaTamarix africana
Tamarix africanaTamarix africana
Záměny: Ve Francii a ve Španělsku rostou další podobné druhy tamaryšků. Tamarix parviflora, T. boveana a T. dalmatica mají všechny nebo alespoň některé květy čtyřčetné, T. mascatensis, T. canariensis a T. gallica se liší užšími květenstvími (3–5 mm) rostoucími na nových větvích.
Tamarix africana
Fotografováno dne 25. 8. 2009 (Francie, mořské pobřeží u Sainte-Croix).