TAMARIX ELONGATA Ledeb. – tamaryšek / tamariška

Čeleď: Tamaricaceae Link – tamaryškovité

Tamarix elongata

Rozšíření: Celá Střední Asie od Kaspického moře na východ – Čína (provincie Xinjiang, Nei Mongol, Shaanxi, Qinghai), Mongolsko, jižní Sibiř a nejspíše i severní Indie a Pákistán.

Ekologie: Hlinité či písčité břehy vysychavých potoků, slaniska, břehy řek a jezer. Vzácněji také na dunách. Obvykle roste jednotlivě v porostech jiných druhů tamaryšků. V horách stoupá poměrně vysoko, v provincii Qinghai jsme ho viděli v náhorních plošinách v nadmořské výšce přes 2900 m. Kvete obvykle pouze na jaře v době rašení, v teplejších oblastech snad také remontuje.

Tamarix elongata

Popis: Malý strom (v příhodných podmínkách), většinou pouze keř vysoký až 5 m s hnědou borkou. Větvičky lysé, letošní větve jsou šedě žluté nebo šedě hnědé. Květní pupeny jsou velké, kulaté, nažloutlé. Listy na hlavních větvích jsou přisedlé s širokou bází, suché dlouho vytrvávají, což usnadňuje určení. Na zimu opadávají listy i s větvičkami posledního řádu. Květenství je hrozen dlouhý asi 10 cm, nápadně široký (cca 8 mm). Listeny dosahují délky či mírně přesahují kališní lístky. Květy jsou čtyřčetné, růžové. Korunní lístky jsou otevřené. Tyčinky vyrůstají po stranách květního disku, jsou přibližně stejně dlouhé jako korunní lístky.

Tamarix elongataTamarix elongata
Tamarix elongata

Fotografováno v září 2007 (Čína, západní Qinghai) a 14. 4. 2009 (Česko, Botanická zahrada hlavního města Prahy).