Syn.: Achillea macrophylla Piller et Mitterp., Achillea sambucifolia Desf., Chamaemelum leucocephalum (Cass.) E. H. L. Krause, Chamaemelum macrophyllum (L.) E. H. L. Krause, Chrysanthemum macrophyllum Waldst. et Kit., Gymnocline leucocephala Cass., Gymnocline macrophylla (Waldst. et Kit.) Bluff et Fingerh., Matricaria macrophylla (Waldst. et Kit.) Poir., Pyrethrum macrophyllum (Waldst. et Kit.) Willd.
Česká jména: kopretina velkolistá (Sloboda 1852, Polívka 1912, Domin et Podpěra 1928), řimbaba velkolistá (Dostál 1989), řimbaba obrovská (Slavík et al. 2004), řimbaba velkolistá (Danihelka 2012)
Čeleď: Asteraceae Bercht. et J. Presl – hvězdnicovité

Tanacetum macrophyllum

Rozšíření: Druh horských oblastí jihovýchodu střední Evropy, vyskytuje se v horských oblastech Korutan, Slovinska i Banátu, tedy ve Východních Alpách i Jižních Karpatech, objevuje se i v horách Balkánského poloostrova, v severním Řecku a Bulharsku. Bývá uváděn i z východního Turecka a Kavkazu. Vysazuje se v zahradách a parcích rovněž v západní Evropě, odkud může zplaňovat. U nás byl pěstován už v roce 1808 (Hluboš).

Ekologie: Roste v horských lesích, sekundárně se objevuje i v nižších polohách, především v okolí zahrad a lidských sídel. Kvete od června do srpna.

Tanacetum macrophyllum

Popis: Vytrvalá bylina s plazivým oddenkem a lodyhou přímou, 50–150(–170) cm dlouhou, jednoduchou nebo v horní části větvenou, chlupatou, žláznatou. Dolní listy jsou řapíkaté, horní přisedlé, až 20 cm dlouhé, přetrhovaně zpeřené, peřenodílné až peřenosečné, horní se 3–5 jařmy úkrojků, které jsou v obrysu kopinaté, nepravidelně pilovité, po obou stranách chlupaté. Květenství je terminální, mohutné, chocholičnaté, složené obvykle z více než 100 drobných úborů, jejich zákrov je skoro kulovitý, zákrovní listeny jsou obkopinaté, až 5,5 mm dlouhé, hnědě lemované, jazykovité květy jsou samičí, jejich ligula je až 3 mm dlouhá, bílá, trubkovité květy jsou oboupohlavné, bělavé. Plodem je nažka.

Tanacetum macrophyllumTanacetum macrophyllum
Tanacetum macrophyllum
Tanacetum macrophyllum
Tanacetum macrophyllum
Tanacetum macrophyllum
Tanacetum macrophyllum

Fotografováno dne 30. 6. 2019 (Česko, Čechy, Průhonický park).