Syn.: Loranthus glabrifolius Conrath, Loranthus rubromarginatus Engl.
Čeleď: Loranthaceae Juss. – ochmetovité

Tapinanthus rubromarginatus

Rozšíření: Druh jihovýchodní Afriky, byl popsán z transvaalského pohoří Magaliesberg, vyskytuje se v severovýchodní části Jihoafrické republiky (východní oblasti provincie North West, Gauteng, Limpopo, Mpumalanga, severní okraj provincie KwaZulu-Natal) a ve Svazijsku.

Ekologie: Epifytní poloparazitický keř, který haustorii prorůstá do dřeva hostitelských stromů. Vyskytuje se v křovinaté savaně, parazituje na druzích rodu Acacia, Combretum, Faurea, Protea či Sterculia. Stoupá až do nadmořské výšky okolo 1800 m.

Tapinanthus rubromarginatus

Popis: Keř s větvemi šedočernými, vrásčitými. Listy jsou z většiny vstřícné, řapíkaté, eliptické, 3,5–4 cm dlouhé a asi 1,5 cm široké, na bázi klínovité, celokrajné nebo zvlněné, na vrcholu špičaté, šedozelené s načervenalými okraji a někdy i žilkami, nejprve jemně chlupaté, později olysalé. Květy jsou nahloučeny v přisedlých axilárních svazečcích, listen je miskovitý, asi 2 mm dlouhý, kalich je asi 4 mm dlouhý, koruna je 5četná, vně růžová až karmínová, na bázi vejcovitá, výše pak výrazně stažená, nálevkovitá, až 4 cm dlouhá, v horní části jednostranně rozevřená ve tvaru písmene V, nahoře s 5 dolů svěšenými cípy, které jsou čárkovité, až 8 mm dlouhé. Plodem je v době zralosti oranžová bobule.

Poznámka: Rod Tapinanthus zahrnuje na 40 druhů ze subsaharské Afriky.

Tapinanthus rubromarginatus
Tapinanthus rubromarginatus
Tapinanthus rubromarginatus

Fotografovala Jindřiška Vančurová, ve dnech 4. 9. 2018 (Jihoafrická republika, Mpumalanga, Blyde River Canyon Nature Reserve) a 9. 9. 2018 (Svazijsko, kaňon Ngwempisi Gorge).