Zobrazit místo Tasmánská provincie na větší mapě
Nejjižnější provincie Severo- a východoaustralské oblasti Australis se rozkládá na ostrově Tasmánii a přilehlých menších ostrůvcích. Jde o hornaté území budované žulovým jádrem, obaleným mladšími, prvohorními až třetihorními metamorfity.
Klima je temperátní, oceanické, se střídáním ročních období typických pro mírný pás, v horách přicházejí v zimě srážky v podobě sněhu.
Lesní vegetace od nížin až do hor je založena na dominanci různých druhů rodu Eucalyptus (Myrtaceae), mezi nimiž je 13 druhů endemických. V nejvlhčích částech ostrova jsou výše v horách blahovičníky (Eucalyptus) nahrazovány pabukem Nothofagus cunninghamii, jehož porosty doprovázejí i nahosemenné dřeviny z rodu Podocarpus, ale i stromové kapradiny (Dicksonia antarctica). Na horní hranici lesa se často vytvářejí křoviny pabuku Nothofagus gunnii a jehličnanu Athrotaxis selaginoides. Velmi pozoruhodná jsou také vřesoviště, která vytvářejí druhy z podčeledi Epacridoideae z čeledi vřesovcovitých (Ericaceae), spolu s různými křovitými myrtovitými (Myrtaceae), druhy z čeledi Proteaceae a dalšími. Na extrémních stanovištích ve vysokých polohách převládají trsnaté šáchorovité (Cyperaceae), zejména z rodu Uncinia, různé polštářové byliny a nízké keříčky.
Flóra má reliktní charakter, nebyla v průběhu posouvání do teplých zón tolik ochuzována o mezofilní prvky. Najdeme v ní jednu endemickou čeleď (Tetracarpaeaceae), asi 13 endemických rodů a endemismus kolem 20 % na druhové úrovni. Jsou zde výrazně zastoupeny gondwanské prvky, které mají souvislost s Jižní Amerikou, k nim patří např. rody Gunnera, Nothofagus, ale i gondwansko-holarktické prvky (s bipolární disjunkcí), k níž patří např. blatouchy (Caltha), ostřice (Carex) a vrbovky (Epilobium).
Z původních druhů Tasmánské provincie na BOTANY.cz najdete:
- Acacia mearnsii (Fabaceae)
- Acacia melanoxylon (Fabaceae)
- Acacia retinodes (Fabaceae)
- Acaena novae-zelandiae (Rosaceae)
- Anopterus glandulosus (Escalloniaceae)
- Asplenium flaccidum (Aspleniaceae)
- Astelia alpina (Asteliaceae)
- Banksia marginata (Proteaceae)
- Banksia serrata (Proteaceae)
- Bauera rubioides (Cunoniaceae)
- Bedfordia arborescens (Asteraceae)
- Bedfordia linearis (Asteraceae)
- Bedfordia salicina (Asteraceae)
- Blandfordia punicea (Blandfordiaceae)
- Blechnum fluviatile (Blechnaceae)
- Blechnum penna-marina (Blechnaceae)
- Boronia citriodora (Rutaceae)
- Boronia pilosa (Rutaceae)
- Boronia rhomboidea (Rutaceae)
- Brunonia australis (Goodeniaceae)
- Burchardia umbellata (Colchicaceae)
- Bursaria spinosa (Pittosporaceae)
- Caladenia lyallii (Orchidaceae)
- Callitris rhomboidea (Cupressaceae)
- Calystegia soldanella (Convolvulaceae)
- Calytrix tetragona (Myrtaceae)
- Cenarrhenes nitida (Proteaceae)
- Chiloglottis cornuta (Orchidaceae)
- Chrysocephalum apiculatum (Asteraceae)
- Chrysocephalum baxteri (Asteraceae)
- Comesperma ericinum (Polygalaceae)
- Coronidium scorpioides (Asteraceae)
- Dicksonia antarctica (Dicksoniaceae)
- Dillwynia sericea (Fabaceae)
- Diphasium scariosum (Lycopodiaceae)
- Diplarrena moraea (Iridaceae)
- Dipodium roseum (Orchidaceae)
- Disphyma australe (Aizoaceae)
- Donatia novae-zelandiae (Stylidiaceae)
- Dracophyllum minimum (Ericaceae)
- Dracophyllum pandanifolium (Ericaceae)
- Dracophyllum persistentifolium (Ericaceae)
- Dracophyllum sprengelioides (Ericaceae)
- Drosera arcturi (Droseraceae)
- Drosera binata (Droseraceae)
- Drosera pygmaea (Droseraceae)
- Drosera spatulata (Droseraceae)
- Drymophila cyanocarpa (Alstroemeriaceae)
- Empodisma minus (Restionaceae)
- Epacris impressa (Ericaceae)
- Epacris serpyllifolia (Ericaceae)
- Eucryphia lucida (Cunoniaceae)
- Euphrasia collina (Orobanchaceae)
- Euphrasia hookeri (Orobanchaceae)
- Euphrasia striata (Orobanchaceae)
- Ewartia meredithae (Asteraceae)
- Ficinia nodosa (Cyperaceae)
- Gaultheria hispida (Ericaceae)
- Geranium sessiliflorum (Geraniaceae)
- Gleichenia alpina (Gleicheniaceae)
- Gompholobium ecostatum (Fabaceae)
- Gompholobium huegelii (Fabaceae)
- Goodenia ovata (Goodeniaceae)
- Hakea lissosperma (Proteaceae)
- Hardenbergia violacea (Fabaceae)
- Helichrysum leucopsideum (Asteraceae)
- Hibbertia procumbens (Dilleniaceae)
- Histiopteris incisa (Dennstaedtiaceae)
- Isopogon ceratophyllus (Proteaceae)
- Kennedia prostrata (Fabaceae)
- Lasiopetalum discolor (Malvaceae)
- Leiocarpa supina (Asteraceae)
- Lemna trisulca (Araceae)
- Leptecophylla juniperina (Ericaceae)
- Leptospermum scoparium (Myrtaceae)
- Leucochrysum albicans (Asteraceae)
- Leucopogon parviflorus (Ericaceae)
- Leucopogon virgatus (Ericaceae)
- Libertia pulchella (Iridaceae)
- Lomatia tinctoria (Proteaceae)
- Lotus australis (Fabaceae)
- Melaleuca gibbosa (Myrtaceae)
- Melaleuca squamea (Myrtaceae)
- Melaleuca squarrosa (Myrtaceae)
- Microtis unifolia (Orchidaceae)
- Muehlenbeckia axillaris (Polygonaceae)
- Myoporum insulare (Scrophulariaceae)
- Nothofagus gunnii (Nothofagaceae)
- Olearia ledifolia (Asteraceae)
- Orites acicularis (Proteaceae)
- Orites diversifolius (Proteaceae)
- Orites revolutus (Proteaceae)
- Orthoceras strictum (Orchidaceae)
- Oxylobium ellipticum (Fabaceae)
- Ozothamnus obcordatus (Asteraceae)
- Patersonia fragilis (Iridaceae)
- Pelargonium australe (Geraniaceae)
- Pentachondra pumila (Ericaceae)
- Phyllachne colensoi (Stylidiaceae)
- Pimelea linifolia (Thymelaeaceae)
- Pimelea nivea (Thymelaeaceae)
- Platylobium obtusangulum (Fabaceae)
- Rubus gunnianus (Rosaceae)
- Rubus parvifolius (Rosaceae)
- Rumohra adiantiformis (Dryopteridaceae)
- Samolus repens (Primulaceae)
- Sarcocornia quinqueflora (Amaranthaceae)
- Scleranthus biflorus (Caryophyllaceae)
- Solanum laciniatum (Solanaceae)
- Sowerbaea juncea (Asparagaceae)
- Spinifex sericeus (Poaceae)
- Sprengelia incarnata (Ericaceae)
- Sprengelia montana (Ericaceae)
- Stackhousia monogyna (Celastraceae)
- Stackhousia spathulata (Celastraceae)
- Stylidium armeria (Stylidiaceae)
- Styphelia nesophila (Ericaceae)
- Swainsona lessertiifolia (Fabaceae)
- Telopea truncata (Proteaceae)
- Tetragonia implexicoma (Aizoaceae)
- Triptilodiscus pygmaeus (Asteraceae)
- Viola cunninghamii (Violaceae)
- Viola hederacea (Violaceae)
- Xanthorrhoea australis (Asphodelaceae)
- Xerochrysum milliganii (Asteraceae)
- Xerochrysum papillosum (Asteraceae)
- Zieria arborescens (Rutaceae)
Sousedící floristické provincie:
Fotografovali Petr Daubner a Jindřiška Vančurová.