TAVERNIERA SPARTEA (Burm. f.) DC.

Syn.: Hedysarum spartium Burm. f., Taverniera gonoclada Jaub. et Spach, Taverniera incana Boiss.
Čeleď: Fabaceae – bobovité

Taverniera spartea

Rozšíření: Vyskytuje se na východě Arabského poloostrova v Ománu a Spojených arabských emirátech, dále i v jižním Íránu a Pákistánu.

Ekologie: Roste na písčitých nebo štěrkovitých místech polopouštního charakteru, nejčastěji na dnech vádí a na okrajích pobřežních nebo vnitrozemských dun.

Taverniera spartea

Popis: Prutovitý, téměř bezlistý keřík vysoký 45–120 cm, větvičky jsou bělavé, hedvábitě chlupaté. Listy jsou střídavé, většinou jednoduché, řidčeji trojčetné, opadávají a mnohdy chybí; řapík je kratičký; čepel je široce vejčitá až okrouhlá, 8–10 mm dlouhá a 5–8 mm široká, oboustranně přitiskle chlupatá, celokrajná, na vrcholu tupá. Květenství jsou 1–3květé úžlabní hrozny na krátkých stopkách; kalich je trubkovitý, asi 4 mm dlouhý, do poloviny rozeklaný; koruna je růžová nebo světle nachová, tmavěji žilkovaná, pavéza je 9–10 mm dlouhá, o něco delší než člunek; 9 tyčinek srůstá, jedna je volná. Plod je 1–3semenný zaškrcovaný struk, části s jedním semenem jsou 6–8 mm dlouhé a 4,5–5 mm široké, nápadně osténkaté.

Taverniera spartea
Taverniera spartea
Taverniera spartea
Taverniera spartea
Taverniera spartea
Taverniera spartea

Fotografovali Vít Grulich, ve dnech 25. a 29. 9. 2015 (Omán, gov. Dhofar, Wádí Ash Shuwaimiyah, gov. Ash Sharquiyah, Ras Al Hadd); Věra Svobodová, dne 13. 2. 2023 (Omán, gov. Ash Sharqiyah South, u města Sur).