Syn.: Cuprespinnata mexicana (Carrière) J. Nelson, Cupressepinnata mexicana (Carrière) J. Nelson, Taxodiomeria peizhongii Z. J. Ye et al., Taxodium distichum var. mexicanum (Carrière) Gordon, Taxodium distichum var. mucronatum (Ten.) A. Henry, Taxodium huegelii hort. ex P. Lawson et C. Lawson, Taxodium mexicanum Carrière, Taxodium montezumae Decne., Taxodium pinnatum Carrière, Taxodium virens Beissn.
Čeleď: Cupressaceae Bartl. – cypřišovité

Taxodium mucronatum

Rozšíření: Centrum areálu tohoto druhu leží v hornaté oblasti středního Mexika, zasahuje i do nejjižnější části Texasu (podél břehů hraniční řeky Rio Grande) a do Guatemaly. Bývá pěstován jako okrasná dřevina i v dalších oblastech světa, bývají jím zalesňovány bažinaté oblasti nejen v Novém světě, ale třeba i v jižní Číně.

Ekologie: Vytváří galeriové lesy podél vodních toků, roste v mokřinách a na prameništích, v nadmořských výškách zhruba od 800 až do 2700 m.

Taxodium mucronatum

Popis: Opadavý až poloopadavý strom dosahující výšky 30–40(–50) m, s korunou rozložitou, kořenovými náběhy a borkou odlupující se v dlouhých pruzích. Listy jsou spirálovitě uspořádané na jednoletých větévkách v úhlu 25–45°, čárkovité, 7–11 mm dlouhé a 0,8–1 mm široké, ploché, stomatální pruhy se skládají ze 4–5 řad. Samčí šištice vyrůstají v latách 5–25 cm dlouhých, jsou téměř přisedlé, vejcovité, samičí šištice jsou vejcovité, 15–25 mm dlouhé, ojíněné.

Využití: Kůra tohoto stromu je používána ve středoamerické tradiční medicíně, listy se využívají jako prostředek proti svrabu, pryskyřice k léčbě vředů, kožních nemocí a bolesti zubů. Dřevo je měkké, snadno opracovatelné, odolné vůči hmyzím škůdcům, houbovým hnilobám a vlhkosti, má tedy podobné využití jako blízce příbuzný tisovec dvouřadý (Taxodium distichum).

Poznámka: Tisovec mexický je národním stromem Mexika, původním obyvatelstvem je považován za posvátný (zvaný ahuehuete). Některé letité kusy tohoto druhu jsou dřevinami velmi mohutnými, nejstarší známé exempláře Mexika mohou být přes 1000 let staré. Proslulý je především strom v Santa María del Tule v mexickém státě Oaxaca (Árbol del Tule), který je někdy uváděn dokonce jako strom s největším obvodem kmene na světě – tento strom je zachycen na našich snímcích.

Taxodium mucronatum
Taxodium mucronatum
Taxodium mucronatum
Taxodium mucronatum
Taxodium mucronatum

Fotografovala Věra Svobodová, dne 25. 10. 2019 (Mexiko, stát Oaxaca, Santa María del Tule).