Syn.: Taxus baccata var. brevifolia (Nutt.) Koehne, Taxus baccata subsp. brevifolia (Nutt.) Pilg., Taxus bourcieri Carrière, Taxus boursieri Carrière, Taxus lindleyana A. Murray bis, Taxus occidentalis Nutt.
Čeleď: Taxaceae S. F. Gray – tisovité
Taxus brevifolia
Rozšíření: Roste v pacifické části Severní Ameriky v Kanadě a USA. Nejdále na sever dosahuje na ostrovy na jihu Aljašky, roste v Coastal Range a ve Skalistých horách v kanadských provinciích Britská Kolumbie a Alberta a ve státech Washington, Idaho, Montana, Oregon, na jih do severní Kalifornie.
Ekologie: Stanovištěm jsou jehličnaté lesy v srážkově bohatých oblastech, ve vnitrozemí především na návětrných svazích, často roste podél vodních toků nebo v roklinách. Vystupuje až do nadmořské výšky 2200 m.
Taxus brevifolia
Popis: Stálezelený dvoudomý keř nebo menší strom, vysoký až 15(–25) m; kmen bývá vyvinutý, často je zkroucený, mívá až 0,6(–1,2) m v průměru; borka je tenká, šupinovitá, červenohnědá, vnitřní šupiny jsou červené; větve jsou vodorovné nebo skloněné. Jehlice jsou dvouřadé, 1–2,9 cm dlouhé a 1–3 mm široké, často srpovitě zahnuté, s nasazenou špičkou, v mládí žlutozelené, později tmavozelené, na rubu světlejší, s papilami podél řad průduchů. Samčí šištice jsou krátce stopkaté, kulovité, žluté. Míšek obklopující semeno (epimatium) je kulovitý, červený; semena jsou 5–6,5 mm dlouhá.
Záměny: V Severní Americe se z tisů vyskytuje ještě Taxus canadensis, který je zpravidla jednodomý, mívá keřový vzhled bez výrazněji diferencovaného kmene a většinou postrádá papily lemující řady průduchů na spodní straně jehlic; roste na atlantické straně kontinentu. Na jihovýchodě USA na malém území severozápadní Floridy roste ještě Taxus floridana, který má tenký kmínek a jehlice i v mládí tmavozelené.
Využití: Taxus brevifolia neobsahuje – na rozdíl od evropského Taxus baccata a východoasijského Taxus cuspidata – jedovaté alkaloidy. Je běžně spásán losy. Jeho dřevo je tvrdé a pevné a velmi vhodné jako stavební materiál. V minulosti byl intenzivně těžen a na mnoha místech byl téměř vyhuben.
Taxus brevifolia
Taxus brevifolia
Taxus brevifolia
Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, dne 11. 7. 2007 (Kanada, Britská Kolumbie: Vancouver Island, Strathcona Provincial Park, Ralph River).