TAXUS CUSPIDATA Siebold et Zucc. – tis japonský

Syn.: Cephalotaxus umbraculifera Siebold ex Endl., Taxus baccata subsp. cuspidata (Siebold et Zucc.) Pilg., Taxus baccata var. cuspidata (Siebold et Zucc.) Carrière, Taxus baccata var. latifolia Pilg., Taxus baccata var. microcarpa Trautv., Taxus biternata Spjut, Taxus caespitosa Nakai, Taxus caespitosa var. angustifolia Spjut, Taxus caespitosa var. latifolia (Pilg.) Spjut, Taxus cuspidata f. aurescens Rehder, Taxus cuspidata subsp. biternata (Spjut) Silba, Taxus umbraculifera (Siebold ex Endl.) C. Lawson, Taxus umbraculifera var. microcarpa (Trautv.) Spjut
Čeleď: Taxaceae Gray – tisovité

Taxus cuspidata

Rozšíření: Východoasijský druh. Roste na ruském Dálném východě, včetně jižní části ostrova Sachalin a jihu Kurilských ostrovů, v Číně v provinciích Chej-lung-ťiang, Ťi-lin, Liao-ning a Šan-si, v Koreji a v Japonsku na všech hlavních ostrovech.

Ekologie: Stanovištěm jsou vlhké lesy, v přírodě roste obvykle na chladných zastíněných místech a kyselých substrátech. Lokality leží v nadmořských výškách 500–1000 m.

Taxus cuspidata

Popis: Dvoudomý stálezelený jehličnan vzhledu keře nebo menšího stromku, dorůstá výšky 5–10(–20) m, kmen může mít průměr 1–1,5 m; borka je červenohnědá, mělce rýhovaná a v plátech odlupčivá; větvičky jsou na průřezu obvykle eliptické. Listy jsou střídavé, směřují do stran nebo jen slabě dopředu, jsou čárkovité, 1–2,5(–4) cm dlouhé a 0,2–0,3 cm široké, slabě srpovitě zahnuté, na líci leskle tmavozelené, na rubu s žlutavými stomatálními pruhy, na bázi klínovité, na okraji podvinuté, na vrcholu krátce hrotité. Samčí šištice jsou vejcovité až téměř kulovité, o průměru asi 3,5 mm, nesou 9–14 mikrosporofylů. Samičí šištice jsou podepřeny několika páry sterilních šupin, semenná šupina je jediná, s jediným vajíčkem. Semeno je zčásti obaleno nachově červeným arilem, je asi 6 mm dlouhé a 4–4,5 mm široké, na vrcholu s tupým krátkým hrotem.

Ohrožení a ochrana: Druh je uveden v Červené knize Ruska.

Využití: Celá rostlina s výjimkou arilu je prudce jedovatá, obsahuje alkaloidy taxinové skupiny, které mají letální účinky na činnost srdečního svalu. Dřevo je velmi kvalitní, využitelné při stavbách dřevěných budov, k výrobě nábytku i k řezbářství. Rostliny mají rovněž okrasný význam, lze je snadno tvarovat (dobře snášejí i hluboký řez), jsou relativně odolné vůči znečištěnému ovzduší.

Taxus cuspidata
Taxus cuspidataTaxus cuspidata
Taxus cuspidata
Taxus cuspidata

Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, dne 6. 12. 2018 (Čína, Peking, Beijing Botanical Garden).