Syn.: Bignonia glauca Decne., Bignonia tropaeolum Jacquem. ex DC., Bignonia undulata Sm., Gelseminum undulatum (Sm.) Kuntze, Tecoma glauca DC., Tecoma undulata (Sm.) G. Don
Čeleď: Bignoniaceae Juss. – trubačovité
Tecomella undulata
Rozšíření: Roste na severu Arabského poloostrova, v jižním Íránu, Pákistánu, zasahuje i do okrajových oblastí Afghánistánu a na severozápad Indie. Rod je monotypický.
Ekologie: Stanovištěm jsou nejčastěji lesíky podél vodních toků, vystupuje až do nadmořských výšek asi 1300 m.
Tecomella undulata
Popis: Malý stromek, dorůstá výšky 2,5–5 m. Listy jsou vstřícné, s řapíkem 6–18 mm dlouhým a čepelí eliptickou, kopinatou až čárkovitě kopinatou, 3,5–9,5 cm dlouhou a (0,8–)1–2 cm širokou, celokrajnou a na okraji zvlněnou. Květy vyrůstají ve zkrácených úžlabních 2–7květých hroznech, listeny jsou čárkovité, 1–2 mm dlouhé, s hvězdovitými chlupy; listence jsou podobné listenům; květní stopky jsou 1,3–1,4 cm dlouhé; kalich je zvonkovitý, 1,2–1,3 cm dlouhý, nestejně 5cípý; koruna je 5četná, široce nálevkovitá, oranžově červená, s půlkruhovitými, 2–3 cm dlouhými cípy; tyčinky jsou 4, vyniklé z květu, pátá je přeměněna na staminodium; gyneceum tvoří 2 srostlé plodolisty. Plodem je 1,7–3,4 cm dlouhá, stlačená, poněkud zakřivená tobolka.
Tecomella undulata
Tecomella undulata
Fotografoval Antonín Reiter, dne 7. 4. 2011 (Omán, wádí Bani Hani).