Syn.: Aspidium decurrens C. Presl, Aspidium ridleyanum Alderw., Cardiochlaena alata Fée, Nephrodium decurrens (C. Presl) Baker, Sagenia decurrens (C. Presl) T. Moore, Sagenia pteropus T. Moore, Tectaria ridleyana (Alderw.) C. Chr.
Čeleď: Tectariaceae Panigrahi
Tectaria decurrens
Rozšíření: Kapradina jihovýchodní Asie, její areál se táhne od Sri Lanky a východoindických států Ásám, Arunáčalpradéš a Mizóram přes celé Thajsko, Malajsii i Indočínu až do jižní Číny (na sever po provincii Chu-nan), na ostrovy Chaj-nan, Tchaj-wan a souostroví Rjúkjú, dále až na Filipíny, do Indonésie, na Papuu-Novou Guineu a Šalamounovy ostrovy, též na Fidži, Samou a do Francouzské Polynésie.
Ekologie: Roste v tropických deštných lesích, na březích vodních toků i na skalnatých stanovištích, stoupá až do nadmořské výšky okolo 1200 m.
Tectaria decurrens
Popis: Terestrická kapradina 50–100 cm vysoká, s oddenkem krátkým, dosahujícím až 2 cm v průměru, hustě plevinatým. Listy jsou dimorfní, fertilní jsou vyšší; listové vřeteno je hnědé až zelenožluté, 35–60 cm dlouhé, téměř od báze křídlaté; čepel je peřenosečná, v obrysu podlouhle vejčitá, 30–80 cm dlouhá a 30–40 cm široká, po obou stranách lysá, na bázi klínovitá a sbíhavá, úkrojky jsou úzké, apikální je kopinatý, 20–25 cm dlouhý a 5–8 cm široký, celokrajný nebo mělce vroubkovaný, postranní úkrojky ve 3–8 párech, vstřícné, kopinaté, 15–20 cm dlouhé a 3–5 cm široké, skoro celokrajné nebo mělce vroubkované. Výtrusné kupky ve 2 řadách mezi sousedními žilkami.
Poznámka: Pantropický rod Tectaria je poměrně početný, v současnosti je k němu započítáváno zhruba 200 akceptovaných druhů.
Tectaria decurrens
Tectaria decurrens
Tectaria decurrens
Fotografovala Věra Svobodová, dne 31. 3. 2011 (Vietnam, pohoří Hoàng Liên Sơn).