Syn.: Guepinia nudicaulis (L.) Bast., Iberis nudicaulis L.
Čeleď: Brassicaceae Burnett – brukvovité
Teesdalia nudicaulis
Rozšíření: Západní a jihozápadní Evropa, na sever areál zasahuje až do jižní Skandinávie, na východ ostrůvkovitě až do Běloruska a Pobaltí.
Ekologie: Typickými stanovišti jsou písčité přesypy, okraje a světliny písčitých borů, jámy po těžbě písku, písčitá pole. Doba květu duben až červen.
Popis: Jednoletá, lysá nebo roztroušeně chlupatá bylina s lodyhami buď jednotlivými nebo po několika v růžici. Výška 6–20 cm. Hlavní lodyha v trsu většinou bezlistá, postranní někdy s nečetnými, drobnými čárkovitě kopinatými listy. Přízemní listy v růžici jsou 2–5 cm dlouhé, obvejčitě lyrovitě peřenosečné, výjimečně celistvé, mají většinou velký koncový trojlaločný úkrojek a několik malých postranních úkrojků. Květy jsou velmi malé, mají 2 mm v průměru, jsou uspořádány v jednoduchých hroznech. Kališní lístky jsou vejčité, dlouhé cca 1 mm, korunní lístky jsou úzce eliptické, celokrajné, bílé, vnitřní o málo delší, vnější dvakrát delší než kalich. Šešulky jsou v obrysu obsrdčitě okrouhlé, mají délku 3–4 mm, na svrchní straně jsou ploché, na spodní vypouklé. Plodní stopky jsou víceméně rovnovážně odstálé, stejně dlouhé nebo o málo delší než šešulky. Světle hnědá, zploštělá, 1,0–1,2 mm dlouhá, široce vejcovitá semena jsou v pouzdrech po 2.
Ohrožení a ochrana: Nahoprutka písečná je zařazena k silně ohroženým druhům naší květeny (C2t). Na Slovensku patří k druhům zranitelným, je zde i chráněna zákonem (VU/§).
Teesdalia nudicaulisTeesdalia nudicaulis
Teesdalia nudicaulis
Fotografováno dne 21. 5. 2006 (Vlkov, Třeboňsko).