Biologická klasifikace: Animalia, Reptilia, Squamata, Lacertidae
Syn.: Lacerta dugesii Duméril et Bibron, 1839; Podarcis dugesii Engelmann et al., 1993
Česká jména: ještěrka madeirská
Anglická jména: Madeiran wall lizard

Teira dugesii, ještěrka madeirská
Teira dugesii, ještěrka madeirská

Rozšíření: Endemit Madeiry a sousedních ostrovů. V 19. století byla zavlečena na Azorské ostrovy a do Lisabonu. Jsou rozlišovány čtyři poddruhy. Nominátní poddruh žije na ostrovech Madeira, Deserta Grande, Ilhéu Chão e Bugio a byl vysazen na Azorských ostrovech a v přístavu Lisabonu. Poddruh Teira dugesii subsp. jogeri se nachází na ostrovech Porto Santo a Madeiře. Poddruh Teira dugesii subsp. selvagensis obývá ostrovy Selvagens (Ilhas Selvagens). Čtvrtý poddruh Teira dugesii subsp. mauli se vyskytuje na ostrovech Deserta Grande a Madeira.

Způsob života: Obývá suché oblasti s řídkým porostem keřů, kamenné zídky, skalnatá stanoviště, útesy a písčitá pobřeží od hladiny moře až do nadmořské výšky 1850 m.
Živí se hmyzem, zejména mravenci a červy, ale nepohrdne ani zralým ovocem a bobulemi.
Samci nebývají teritoriální. Oplozená samička klade 2–3krát ročně 1–4 vejce. Mláďata se líhnou asi 3 cm velká. Pohlavně dospívá přibližně v 18 měsících. V přírodě se může se dožít až 16 let.
V případě nebezpečí snadno odlomí ocas, a tím se zbaví predátora. Mezi jeho hlavní predátory patří dravci a zdivočelé kočky.

Popis: Drobná lesklá ještěrka dosahující délky 16–20 cm. Zbarvení samce je zelenomodré s tmavě hnědými až černými a světlými skvrnami. Na spodní straně zadních nohou je žlutý záhyb. Břicho je žlutavé, někdy s černými tečkami. Samice je hnědá až šedá s podélnými světlé pruhy se světlými skvrnkami na bocích. Dobře vyvinuté nohy mají pět prstů, zadní končetiny jsou znatelně silnější a delší. Dlouhý ocas je odlomitelný a rychle dorůstá.

Poznámka: Antoine Louis Dugès, po němž byl druh pojmenován, byl francouzský porodník a přírodovědec, který žil v letech 1797–1838.

Teira dugesii, ještěrka madeirská
Teira dugesii, ještěrka madeirská
Teira dugesii, ještěrka madeirská

Fotografovali Jindřiška Vančurová, dne 14. 9. 2013 (Portugalsko, Madeira, Porto da Cruz); Věra Svobodová, dne 31. 5. 2008 (Madeira, centrální horský masiv ostrova); Ladislav Hoskovec, dne 1. 7. 2005 (Madeira, centrální horský masiv ostrova).