Syn.: Senecio arborescens Steetz, Senecio chicharrensis Greenm., Senecio copeyensis Greenm., Senecio ghiesbreghtii hort. ex Regel, Senecio grandifolius Less., Senecio serraquitchensis Greenm., Telanthophora arborescens (Steetz) H. Rob. et Brettell, Telanthophora chicharrensis (Greenm.) H. Rob. et Brettell, Telanthophora copeyensis (Greenm.) H. Rob. et Brettell, Telanthophora serraquitchensis (Greenm.) H. Rob. et Brettell.
Čeleď: Asteraceae Bercht. et J. Presl – hvězdnicovité
Telanthophora grandifolia
Rozšíření: Středoamerický druh, vyskytuje se na dosti velkém území od středního Mexika po západní Panamu.
Ekologie: Roste v horských lesích, na západě areálu často dubo-borových, na východě dubových lesích, podél potoků, podél lávových proudů na svazích sopek, ale i v druhotné vegetaci. Lokality leží v nadmořských výškách 500–2500 m.
Telanthophora grandifolia
Popis: Keř nebo stromek vysoký až 10 m; někdy jen s jediným kmínkem. Listy jsou střídavé; řapík je 4–18 cm dlouhý; čepel je eliptická až vejčitá, 13–50 cm dlouhá a 7–30 cm široká, na líci lysá, na rubu řídce pavučinatá až olysalá, s 8–15 páry postranních žilek, na bázi zešikma klínovitá až srdčitá, na okraji téměř celokrajná nebo častěji s 2–7 různě hlubokými laloky, někdy dělená až téměř k hlavní žilce. Květenství je bohatá chocholičnatá lata 10–30 cm v průměru; zákrov je válcovitý, tvořený obvykle 8 listeny 4–7 mm dlouhými, listeny zákrovečku jsou nepatrné; jazykovitých květů bývá 1–6, samičích, žlutých, s 3–6 mm dlouhou ligulou, velmi vzácně chybějí; květů terče bývá 4–11, oboupohlavných, rovněž žlutých, s cípy 1,5–2,5 mm dlouhými. Nažky jsou 1–3 mm dlouhé, s péřitým chmýrem 4–7 mm dlouhým.
Telanthophora grandifolia
Telanthophora grandifolia
Telanthophora grandifolia
Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 25. 2. 2014 (Kostarika, Cerro Chirripó).