Čeleď: Fabaceae Lindl. – bobovité
Teline nervosa
Rozšíření: Endemit Kanárských ostrovů, vyskytuje se velmi vzácně jen na ostrově Gran Canaria.
Ekologie: Roste velmi vzácně na skalách a kamenitých svazích jen na dvou lokalitách na severu ostrova Gran Canaria, v pásmu od 450 do 550 m n. m., s Olea europaea subsp. cerasiformis, Hypericum canariensis, Carlina salicifolia, Aeonium undulatum, Sonchus leptocephalus, Crambe pritzelii aj.
Popis: Keř, až 2 m vysoký (vzácně i vyšší), bohatě větvený, listy řapíkaté, 3četné, lístky široce kopinaté až vejčité, chlupaté, s vyniklou žilnatinou. Květenství vrcholové, s více než 20 žlutými a hedvábitě chlupatými květy, kalich zvonkovitý, kvete od ledna do května. Plodem je lusk.
Ohrožení a ochrana: Celková populace jen nepatrně překračuje počet 300 exemplářů, proto je druh ve španělské Červené knize zařazen mezi kriticky ohrožené (CR), chrání ho i španělský zákon. Je uveden také mezi přísně chráněnými druhy v Bernské úmluvě.
Poznámka: V kultuře se tento druh prakticky neobjevuje, pěstuje se v rámci záchranného programu pravděpodobně jen v botanické zahradě v Tafiře.
Teline nervosaTeline nervosa
Teline nervosaTeline nervosa
Fotografováno dne 15. 6. 2006 (fotografované rostliny pocházejí z kultury – Španělsko, Kanárské ostrovy, Gran Canaria, Tafira – Jardín Botánico Viera y Clavijo).