TEPHROSIA PURPUREA subsp. APOLLINEA (Delile) Hosni et El-Karemy – koželusk

Syn.: Cracca apollinea (Delile) A. Lyons, Galega apollinea Delile, Tephrosia apollinea (Delile) Link
Česká jména: koželusk apolinský (Presl 1846)
Čeleď: Fabaceae – bobovité

Tephrosia apollinea

Rozšíření: Areál tohoto poddruhu se táhne od severovýchodní a východní Afriky do jihozápadní Asie. Na africkém kontinentě roste od Egypta přes Súdán po oblast Afrického rohu (Eritrea, Etiopie, Džibutsko, Somálsko), roste ještě v saharských horských oblastech na severu Čadu a také na Sokotře. V Asii se vyskytuje na Sinajském poloostrově, na jihu Izraele, v Jordánsku, Saúdské Arábii, Jemenu a Ománu, dále na jihu Íránu, Pákistánu a na severozápadě Indie.

Ekologie: Stanovištěm jsou suchá místa s nezapojenou vegetací, často na vyprahlých pláních nebo ve vádí. Vystupuje do nadmořské výšky asi 1000 m.

Tephrosia apollinea

Popis: Krátkověká vytrvalá nebo jednoletá bylina; lodyha je přímá, větvená, 30–50 cm vysoká. Listy jsou střídavé, lichozpeřené, 3,7–7,5 cm dlouhé, řapík je 0,6–1,2 cm dlouhý; lístků je 5–9(–11), podlouhlých až obkopinatých, 1,8–3,8 cm dlouhých a 0,6–1,2 cm širokých, na líci lysých, na rubu přitiskle chlupatých, na vrcholu vykrojených, uťatých nebo hrotitých. Květenství je úžlabní hrozen, v paždí horních listů bývají někdy květy jednotlivé; květní stopky jsou 3–4 mm dlouhé; kalich je zvonkovitý, 4,5–5 mm dlouhý, cípy jsou přibližně stejně dlouhé jako trubka; koruna růžová až nafialovělá, pavéza je 6–8 mm dlouhá, vně chlupatá; tyčinek je 10, srostlých 9 a jedna volná. Lusky jsou 3,5–5 cm dlouhé, obsahují 5–9 semen.

Tephrosia purpurea subsp. apollinea
Tephrosia apollinea
Tephrosia apollinea
Tephrosia apollinea
Tephrosia purpurea subsp. apollinea

Fotografovali Věra Svobodová, dne 20. 2. 2010 (Jemen, Sokotra, cestou na planinu Homhil), a Vít Grulich, dne 27. 9. 2015 (Omán, gov. Al Wusta, Duqm).