Syn.: Galega apollinea Delile
Čeleď: Fabaceae Lindl. – bobovité
Tephrosia apollinea
Rozšíření: Areál se táhne od severovýchodní a východní Afriky do Asie. Na africkém kontinentě roste od Egypta přes Súdán po oblast Afrického rohu (Eritrea, Etiopie, Džibutsko, Somálsko), roste ještě v saharských horských oblastech na severu Čadu a také na Sokotře. V Asii se vyskytuje na Sinajském poloostrově, na jihu Izraele, v Jordánsku, Saúdské Arábii, Jemenu a Ománu, dále na jihu Íránu, Pákistánu a na severozápadě Indie.
Ekologie: Stanovištěm jsou suchá místa s nezapojenou vegetací, často na vyprahlých pláních nebo ve vádí. Vystupuje do nadmořské výšky asi 1000 m.
Tephrosia apollinea
Popis: Krátkověká vytrvalá nebo jednoletá bylina; lodyha je přímá, větvená, 30–50 cm vysoká. Listy jsou střídavé, lichozpeřené, 3,7–7,5 cm dlouhé, řapík je 0,6–1,2 cm dlouhý; lístků je 5–9(–11), podlouhlých až obkopinatých, 1,8–3,8 cm dlouhých a 0,6–1,2 cm širokých, na líci lysých, na rubu přitiskle chlupatých, na vrcholu vykrojených, uťatých nebo hrotitých. Květenství je úžlabní hrozen, v paždí horních listů bývají někdy květy jednotlivé; květní stopky jsou 3–4 mm dlouhé; kalich je zvonkovitý, 4,5–5 mm dlouhý, cípy jsou přibližně stejně dlouhé jako trubka; koruna růžová až nafialovělá, pavéza je 6–8 mm dlouhá, vně chlupatá; tyčinek je 10, srostlých 9 a jedna volná. Lusky jsou 3,5–5 cm dlouhé, obsahují 5–9 semen.
Poznámka: Někteří autoři tento druh spojují s blízce příbuzným taxonem Tephrosia purpurea, od nějž se liší jen detailními kvantitativními znaky.
Tephrosia apollinea
Tephrosia apollinea
Tephrosia apollinea
Tephrosia apollinea
Tephrosia apollinea
Fotografovali Věra Svobodová, dne 20. 2. 2010 (Sokotra, cestou na planinu Homhil), a Vít Grulich, dne 27. 9. 2015 (Omán, gov. Al Wusta, Duqm).