Syn.: Cracca vogelii (Hook. f.) Kuntze
Čeleď: Fabaceae Lindl. – bobovité
Tephrosia vogelii
Rozšíření: Druh byl popsán ze západní tropické Afriky, vyskytuje se však téměř v celé subsaharské Africe (od Guineje po Etiopii, na jih zasahuje až do Angoly a Mosambiku), v některých oblastech tohoto kontinentu však nemusí být původní. Byl zavlečen i na Madagaskar a Komory, objevuje se též v jihovýchodní Asii (např. nejjižnější Čína a Malesie), byl zavlečen i do tropické Střední a Jižní Ameriky, také na Havajské ostrovy.
Ekologie: Roste v lemech tropických lesů, v křovinaté savaně, při okraji polí i cest, na úhorech. Kvete po celý rok.
Tephrosia vogelii
Popis: Vytrvalá bylina až polokeř dosahující výšky až okolo 4 m, s lodyhou přímou, větvenou, plstnatou, pokrytou asi 1,5 mm dlouhými, bílými a žlutými trichomy. Listy jsou řapíkaté, lichozpeřené, 10–25 cm dlouhé, se 13–21(–29) lístky, které jsou eliptické, až kopinaté, 3–7 cm dlouhé a 0,9–1,8 cm široké, na líci přitiskle bíle chlupaté, na rubu hustě bíle a žlutě plstnaté; palisty jsou kopinaté, opadavé. Květenství je terminální nebo axilární, zdánlivě hroznovité, 10–15 cm dlouhé, květní stopky jsou 2–2,3 cm dlouhé, rezavě chlupaté; květy jsou asi 25 mm dlouhé; kalich je až 12 mm dlouhý, hnědě plstnatý, cípy jsou podlouhlé, až 10 mm dlouhé; koruna je fialová s bílou skvrnkou na pavéze nebo i celá bílá, pavéza se skoro okrouhlá, krátce nehetnatá, vzpřímená, vně hedvábitě chlupatá, její šířka je větší než délka. Plodem je 10–13 cm dlouhý lusk, který je rovný, žlutobíle plstnatý, na švech až rezavý, se 12–16 semeny.
Využití: Vysazuje se jako zelené koření, může sloužit i jako stínící rostlina na polích a plantážích. Pro některá zvířata je jedovatá, používá se tedy jako jed při rybolovu, ale velmi dobře se osvědčuje i jako přírodní insekticid vhodný k likvidaci parazitických roztočů (např. klíšťat) domácích a hospodářských zvířat, ale také škůdců pěstovaných rostlin. Nalézá rovněž uplatnění v africké tradiční medicíně.
Tephrosia vogelii
Tephrosia vogelii
Tephrosia vogelii
Tephrosia vogelii
Tephrosia vogelii
Tephrosia vogelii
Tephrosia vogelii
Fotografoval Mário Duchoň, dne 17. 2. 2013 (Indonésie, Sumatra, provincie Aceh, u jezera Takengon).