Syn.: Metrosideros stipularis (Hook. et Arn.) Hook. f., Myrtus stipularis Hook. et Arn., Nania stipularis (Hook. et Arn.) Kuntze, Tepualia patagonica Phil., Tepualia philippiana Griseb., Tepualia philippii Griseb. ex Phil., Tepualia stipularis var. patagonica (Phil.) Reiche, Tepualia stipularis var. philippiana (Griseb.) Speg.
Čeleď: Myrtaceae Juss. – myrtovité

Tepualia stipularis

Rozšíření: Druh jihozápadu Jižní Ameriky, vyskytuje se na jiho- a středochilsko-argentinském pomezí, v Chile od regionu Maule na severu až po Magallanes na jihu (zasahuje i na Ohňovou zemi), v Argentině zřejmě jen v provinciích Río Negro (na území národního parku Nahuel Huapi) a Chubut (Los Alerces).

Ekologie: Roste na světlinách a v lemech vlhkých lesů, na křovinatých březích jezer a vodních toků, i na zaplavovaných stanovištích, objevuje se v podrostu cypřišovité dřeviny Fitzroya cupressoides, a to v pásmu od mořského pobřeží až do nadmořské výšky okolo 1000 m.

Tepualia stipularis

Popis: Keř až menší strom dosahující výšky 2–8 m, bohatě větvený. Listy jsou krátce řapíkaté, kopinaté až podlouhle vejčité, 4–10 mm dlouhé a 3–4,5 mm široké, kožovité, celokrajné, na vrcholu tupé, na líci s nápadnými žlázkami. Květy vyrůstají na stopkách 5–10 mm dlouhých, 5 kališních lístků je trojúhelníkovitých, až 1,5 mm dlouhých, lysých, 5 korunních lístků je skoro okrouhlých, 2–3 mm dlouhých, bílých; tyčinek je 16–24, jsou 5–7 mm dlouhé, čnělka je 7–10 mm dlouhá. Plodem je tobolka.

Poznámka: Rod Tepualia je monotypický, zahrnuje jen tento jediný druh.

Tepualia stipularis
Tepualia stipularis
Tepualia stipularis
Tepualia stipularis

Fotografoval Mário Duchoň, dne 3. 2. 2019 (Chile, reg. Los Lagos, Cochamó).