Benjamínkem soutěže O nejlepší botanickou ilustraci roku 2011 byla Tereza Samková – a to dokonce nejen tohoto ročníku. Když dorazil její mail, chvíli jsem uvažoval, jestli ji nemám zařadit do naší dětské ilustrátorské soutěže. Jenže když jsem otevřel přílohu mailu se soutěžními ilustracemi, bylo jasné, že k dětem už tato slečna určitě nepatří. Neztratila se ani mezi dospělými, porota ji nakonec udělila v letošní soutěži 3. místo.
Tereza Samková
Představ se nám, Terko, trochu víc. Odkud jsi, co děláš?
Je mi čtrnáct let a jsem z Háje ve Slezsku. Navštěvuji základní školu a po jejím ukončení bych ráda studovala na střední umělecké škole. Vážně uvažuji o oboru Ilustrace. Uvidím, kam se dostanu. Od třetí třídy navštěvuji výtvarný obor při Základní umělecké škole V. Vančury v Háji ve Slezsku.

Takže Slezanka! Jak je to s Tvým malováním?
Ke kreslení jsem se měla odmalička. Prý jsem byla už jako malá holka na sebe hodně náročná a dokud se mi můj obrázek dle mne „dokonale“ nepovedl, nebyla jsem spokojená. Což přinášelo hodně slziček a vztekání nad nepovedeným dílkem. Bavilo mne také vystřihování a lepení, jednou to dokonce odnesly i tatínkovy kalhoty. Takže výtvarno mne provází už od dětství. Přibližně asi od jedenácti let jsem se začala kreslení věnovat více než všemu ostatnímu. A najednou jsem měla svůj asi životní cíl – zlepšit se a věnovat se kresbě do budoucna. Nezačínala jsem zrovna nejlíp, zprvu jsem kreslila podle fotografií, což není zrovna nejlepší způsob, jak se zlepšit. Naštěstí mě rodiče a nejen oni od takového kreslení odradili. Mým dobrým a laskavým rádcem je také výtvarnice paní Jana Turecká. Začala jsem tedy kreslit podle reality. Vše co jsem kolem sebe viděla. Spoustu věcí jsem se naučila z knížek a stálým zkoušením. Myslím, že za ty tři roky jsem udělala velký posun, ale v porovnání s tím čeho bych chtěla dosáhnout je to jen malinký krůček. Ještě musím na sobě hodně pracovat. Na základní umělecké škole mám poměrně dost prostoru v kreslení, také si můžu půjčit nějaké odborné knížky, které mi pomáhájí. Naučila jsem se tam spoustu technik, které by mi jinak doposud byly neznámé. Nejraději z výtvarných technik mám kombinovanou techniku, tužku, akvarel a perokresbu.

Které výtvarníky obdivuješ nejvíce?
Asi nejvíce mě inspirují Leonardo da Vinci a Alfons Mucha.

Co další zájmy? Máš nějaké?
Krom kreslení mě baví fotografování. Ráda fotím přírodu a vše co mi přijde zajímavé. Fotografie také dále zpracovávám, různě upravuji a tak. Hodně mě láká klasické fotografování na film a vyvolávání fotografií. A protože mám ráda přírodu, chodím do skautu. Taky ráda čtu, moje oblíbené jsou odborné knihy o umění, biografie, ale má hlavní srdeční záležitost jsou knihy s žánrem fantasy.
Miluju také hudbu, nejraději z 70. a 80. let dvacátého století. Myslím, že mi hudba hodně pomáhá a pohání mě v kreslení dál, je hodně inspirující. Nyní jsem se také začala jako samouk učit na kytaru, takže se můžu takhle od kreslení odreagovat.
Vytvářím si taky svůj blog, tam je dost mých prací a fotografií – www.free-and-green.blog.cz.
Tereza Samková
Připomeňme si soutěžní práce Terezy Samkové i na tomto místě. A určitě se podívejte i na její blog www.free-and-green.blog.cz. Ať Tě, Terko, malování pořád baví, zdokonaluj se! Máš na to celý život – což je ohromná šance! Určitě ji nepromarni!
Tereza Samková
Tereza SamkováTereza Samková
Tereza Samková